Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024, 3:46:06 μμ
Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2012 22:44

Κύπελλο: Χέρσο - Ν. Αγιονέρι 2-1

herso-agioneri
Της... πηγαίνει το κύπελλο της Δόξας Χέρσου, που είναι ένα βήμα πιο κοντά στη διεκδίκηση του 3ου συνεχόμενου τροπαίου! Με πάθος από Χέρσο και Νέο Αγιονέρι, σε ένα παιχνίδι ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έφυγαν στο τέλος χαμογελαστοί.
Η Δόξα Χέρσου μετρά τρία τρόπαια (2001, 2011, 2012), ενώ έχει και δύο χαμένους τελικούς (1999, 2006). Μόλις στο 10' το Χέρσο άνοιξε το σκορ, με τον Λεωνίδα Κωνσταντινίδη να τροφοδοτεί τον Κυριάκο Αϊβαζίδη και τον τελευταίο να γράφει το 1-0.  Από το γκολ και μετά, το Νέο Αγιονέρι ανοίχτηκε αρκετά, πιέζοντας κατά διαστήματα, ενώ το Χέρσο ήταν επικίνδυνο σε αντεπιθέσεις.
Η πίεση των φιλοξενουμένων απέδωσε στο 37', όταν ο Λάζαρος Βερνής με πλασέ νίκησε το Νίκο Ζάικο και ισοφάρισε σε 1-1. Το ημίχρονο έκλεισε χωρίς νικητή, ωστόσο όλα έδειχναν ότι η επανάληψη θα ήταν σπουδαία. Πράγματι, στο δεύτερο μέρος, το πάθος περίσσευε και το ματς άνοιξε ακόμη περισσότερο. Στο 54' ο Αλέξης Καρανδρέας με ωραίο απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιλβίτη και τους φιλάθλους που ήταν αρκετοί, στον έβδομο ουρανό!
Ο Εθνικός πάλεψε να ισοφαρίσει, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα και πλέον ετοιμάζονται για την πρεμιέρα της Δ' Εθνικής σε 10 μέρες, αλλά και την ημιτελική φάση του κυπέλλου.
ΧΕΡΣΟ: Ζάικος, Καλόνικος, Ευθυμιάης, Μπαρχουρνταρισβίλι, Φερεσίδης, Καρανρέας, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Βέργος (85' Ζώρας), Αϊβαζίδης (70' Μπελίτσας), Κωνσταντινίδης Λ. (80' Πανοδήμος).
Ν.ΑΓΙΟΝΕΡΙ: Τσιλβίτης, Ζορμπάς (73' Χαραλαμπίδης), Δαλκίδης, Αποστολάς, Χασάνογλου, Θεοδωρής (50' Μακρής), Χαιρόπουλος, Αποστόλου, Βερνής, Γεωργιάδης, Μήτσικας.