Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024, 10:42:36 μμ
Τρίτη, 02 Απριλίου 2024 09:31

Με το απόλυτο στην ΕΠΣ Κιλκίς η Κ10 του Αλέξανδρου

Με το απόλυτο συνέχισε στο πρωτάθλημα της Κ10 της ΕΠΣ Κιλκίς ο Αλέξανδρος καθώς επιρκάτησε και του Απόλλωνα Ευρώπου. Στον Άγιο Πέτρο πραγματοποιήθηκε αυτή την Κυριακή η αγωνιστική με τα παιδιά μας να έχουν πολύ καλή απόδοση!

Δύο νίκες στην ΕΑΚΕ για την Κ11 του Αλέξανδρου Κιλκίς

Ακόμη δύο αγώνες έδωσε το Σάββατο η Κ11 του Αλέξανδρου Κιλκίς στο πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ καθώς βρέθηκε στα γήπεδα των Κανονιέρηδων και αγωνίστηκε με τον Έσπερο Τερψιθέας και τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου φτάνοντας σε ισάριθμες νίκες.

Πολύ καλές οι εμφανίσεις των παιδιών του Κωνσταντίνου Ντουντούκη που συνεχίζουν να είναι στην κορυφή του ομίλου τους και περιμένουν τους αγώνες της επόμενης φάσης.

Ενα βήμα πριν τα ημιτελικά της Κ17 ΕΠΣ Μακεδονίας ο Αλέξανδρος Κιλκίς!

Μεγάλο βήμα για την πρόκρισή του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Κ17 της ΕΠΣ Μακεδονίας έκανε ο Αλέξανδρος Κιλκίς, μιας και επικράτησε με 3-0 της Ακαδημίας Αστέρια στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό! Η ομάδα μας με τρομερή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας έδειξε την ποιότητά της, και θα πάει στη ρεβάνς με την ίδια σοβαρότητα και αποφασιστικότητα!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο θα λέγαμε, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα οριζόντιο δοκάρι. Στο 12’ ο Πόζντνιακ ξέφυγε από τα δεξιά και έβγαλε τη σέντρα με τον Κότσι να κάνει το πλασέ στη κίνηση και την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο. Στο 29’ ο Κώστογλου με φοβερή απόκρουση έδιωξε την μπάλα με τη βοήθεια του οριζοντίου δοκαριού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέξανδρος Κιλκίς επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του από το ξεκίνημα, και στο 46’ ο Γρίβας με την ταχύτητά του ξεπέρασε από τα αριστερά τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα μας συνέχιζε να πιέζει και στο 68’ ο Κακαβίτσας κέρδισε πέναλτι, με τον Παυλίδη να το μετατρέπει σε γκολ. Δύο λεπτά αργότερα ο Κότσι με ατομική ενέργεια κέρδισε και αυτός πέναλτι και αυτή την φορά ο Γρηγοράκης χρίστηκε σκόρερ από την άσπρη βούλα.

Ο Αλέξανδρος είχε και άλλες καλές στιγμές μέχρι το τέλος να φτάσει και σε άλλο τέρμα, όμως το 3-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η δεύτερη φάση στην ΕΠΣ Μακεδονίας

Εκπληκτική εμφάνιση και νίκη με 5-2 για τον Αλέξανδρο Κιλκίς επί της Κ15 του Ντίνου Κούη για την δεύτερη φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Μακεδονίας. Μπορεί να είναι η Κατηγορία Κ15, όμως ο Αλέξανδρος παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο την ομάδα της Κ14, συνεπικουρούμενη μόνον από τρεις ποδοσφαιριστές της Κ15, και τα πήγε εξαιρετικά! Γρήγορο ποδόσφαιρο, συνδυαστικό με πολλές ευκαιρίες και σκόρερ τους Κίμωνα Νικολαΐδη, Ορφέα Γεωργιάδη, Παναγιώτη Μανγκανιέλλο στο 3-1 του πρώτου μέρους και άλλα δύο τέρματα από τον Σάββα Αντωνιάδη στο δεύτερο ημίχρονο!

Ηττα με 4-3 στο φινάλε για την Κ13 του Αλέξανδρου Κιλκίς από το Πανόραμα στην πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Μακεδονίας. Στο γήπεδο του Παύλου Μελά το Πανόραμα προηγήθηκε γρήγορα με 2-0, για να μειώσει η ομάδα μας με τέρμα του Σάββα Θεοδωρίδη για να βρει τρίτο τέρμα το Πανόραμα στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε πολύ καλή απόδοση, και αφού πρώτα μείωσε με τον Σάββα Στεφανίδη, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης για το 3-3 και πάλι με τον ίδιο παίκτη. Παρόλα αυτά λίγο πριν το τελικό σφύριγμα το Πανόραμα έφτασε στη νίκη με γκολ για το 4-3.

Η δεύτερη φάση του πρωταθλήματος Κ17 της ΕΠΣ Μακεδονίας ξεκίνησε το Σάββατο με τον Αλέξανδρο Κιλκίς να αντιμετωπίζει στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας στη Θεσσαλονίκη τη Νίκη. Ο Αλέξανδρος αγωνίστηκε ως επί τω πλείστων με ποδοσφαιριστές της Κ15 που συμπλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο αυτούς της Κ17 "Τσέλσι" και πήρε την ισοπαλία με 0-0 απέναντι στην πολύ καλή ομάδα της Ευκαρπίας!

Η δράση στην ΕΑΚΕ!

Η Κ10 «Φιορεντίνα» έδωσε δύο αγώνες για το πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ το πρωί του Σαββάτου στα γήπεδα του Μακεδονικού στην Θεσσαλονίκη, μιας και τέθηκε αντιμέτωπη με την Ακαδημία Γιώργου Κούδα και τον Αστέρα Αμπελοκήπων. Τα παιδιά μας είχαν εξαιρετική απόδοση και στις δύο αναμετρήσεις φτάνοντας σε ισάριθμες νίκες.

Από την άλλη μεριά αγωνίστηκε και η Κ12 «Παρί» με την πολύ καλή ομάδα του Μακεδονικού, με τον τελευταίο να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα λάθη της ομάδας μας και να φτάνει στη νίκη με 6-1.

Στο Elite Neon Cup η Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς

Ο Αλέξανδρος Κιλκίς συγκαταλέγεται στις κορυφαίες ποδοσφαιρικές Ακαδημίες της χώρας και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από τις συμμετοχές του στα μεγαλύτερα τουρνουά των αναπτυξιακών ηλικιών της χώρας!

Για ακόμη μια φορά λοιπον η Ακαδημία μας θα βρεθεί ανάμεσα σε κολοσσούς του παγκόσμιου ποδοσφαίρου όπως είναι η Λίβερπουλ αλλά και μεγάλες ευρωπαϊκές δυνάμεις, καθώς θα λάβει μέρος με την Κ14 στο Elite Neon Cup που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από την Μ. Τρίτη ως την Μ. Πέμπτη!

Φιλικά στην Θεσσαλονίκη!

Καλός καιρός και ευκαιρία για φιλικά για τα δύο τμήματα της Κ10 «Νάπολι» και τα ισάριθμα της Κ12 «Λυών»! Την Κυριακή τα παιδιά μας βρέθηκαν στα γήπεδα του Μακεδονικού για παιχνίδια και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους!

Οι δύο Κ10 «Νάπολι» αγωνίστηκαν με τα αντίστοιχα ηλικιακά τμήματα των Πρωταθλητών Πεύκων, ενώ τα τμήματα της «Λυών» με τον Μακεδονικό και την Ακαδημία Γιώργου Κούδα. Σε αυτές τις ηλικίες είναι σημαντικό τα παιδιά να παίρνουν αγώνες στα πόδια τους και να χαίρονται το παιχνίδι και τη συμμετοχή!