Τετάρτη, 15 Μαΐου 2024, 8:33:05 πμ
Τετάρτη, 16 Ιανουαρίου 2013 15:08

Νέα Σάντα-Επτάλοφος 2-1

n-santa-2012
Επεισοδιακό φινάλε είχαμε στη Νέα Σάντα, όπου ο τοπικός Ποντιακός κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να επικρατήσει με 2-1 του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου
Μόλις στο 8' οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, με δράστη το Γιώργο Διονυσιάδη. Όσο, όμως, ο χρόνος περνούσε, ο Ποντιακός ανέβαζε την απόδοσή του. Στο 10' και στο 12' είχε δύο καλά σουτ, με τους Παπανικολάου και Ζάικο αντίστοιχα, ενώ στο 16' απάντησε στις ευκαιρίες ο Διονυσιάδης. Στο 20' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε κεφαλια΄του Κωνσταντινίδη, με τον Διονυσιάδη και πάλι να απαντά στις φάσεις τέσσερα λεπτά αργότερα.
Στην επανάληψη, νωρίς νωρίς ο Ποντιακός έφτασε στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα, το 1-1 έγινε στο 48', όταν ο Παπανικολάου εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζάικος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 70' ο Καρασαρίδης του ΠΑΟΝΕ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και αποβλήθηκε, αναγκάζοντας την ομάδα του να παίξει με 10 παίκτες για 20 λεπτά. Στο 78' νέο δοκάρι για τον Ποντιακό, αυτή τη φορά με τον Γιαννακίδη. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάναλης ευστόχησε από τη λευκή βούλα του πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
Το παιχνίδι, δυστυχώς, σημαδεύτηκε από σύρραξη μεταξύ παικτών και είσοδο φιλάθλων, στο τέλος του.