Τοπικά Πρωταθλήματα

Τρίτη, 19 Απριλίου 2011 14:12

«Έσπασε» τα δοκάρια αλλά λυτρώθηκε

Συντάκτης:
aep-kristoniΟ μεγαλύτερος «εχθρός» του ΠΑΟΚ Κρηστώνης στη σεζόν, ήταν αναμφίβολα τα… 18 δοκάρια, εξαιτίας των οποίων έχασε πολύτιμους βαθμούς στην διεκδίκηση της πρωτιάς. Άλλη μια κορυφαία επίδοση ανήκει στην συγκεκριμένη ομάδα, αφού μετά το νικηφόρο πέρασμα με 0-1 στο Πολύκαστρο, συγκέντρωσε 30 βαθμούς εκτός έδρας, με το 9ο φετινό «διπλό» και το 17ο συνολικά «τρίποντο».
Τρίτη, 19 Απριλίου 2011 14:11

Επανήλθε στις νίκες

Συντάκτης:
mpalaΜετά από τρεις εβδομάδες αρνητικών αποτελεσμάτων ο Εθνικός Ν. Αγιονερίου επανήλθε στις επιτυχίες, νικώντας με 2-0 τον Μέγα Αλέξανδρο Βαφειοχωρίου. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 25’, όταν σε μακρινό σουτ του Κυριάκου Κέλτσου υποχρεώθηκε σε μεγάλη επέμβαση ο τερματοφύλακας, Δημήτρης Θεοδωρίδης. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, παρά τις σημαντικές απουσίες των Λεωνίδα Αθανασιάδη, Μιχάλη Δημόπουλου και Απόστολου Αγραφιώτη, χάνοντας ευκαιρίες.
Τρίτη, 19 Απριλίου 2011 14:09

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη

Συντάκτης:
mpalaΎστερα από ένα μοιρασμένο α’ ημίχρονο, ο Απόλλων Ευρώπου πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση στην επανάληψη, επιβλήθηκε 1-5 του Ατρόμητου Παλιού Αγιονερίου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βαθμολογικό κίνητρο, πετυχαίνοντας το 6ο «διπλό», το 17ο «τρίποντο» στη σεζόν και την ευρύτερη εκτός έδρας νίκη. Πρώτη ήττα εντός μέσα στο 2011 για το Παλιό Αγιονέρι. Στην πανίσχυρη έδρα του είχε χάσει για τελευταία φορά την 10η αγωνιστική, με 0-2 από την Κρηστώνη. Έχασε το αήττητο σερί 6 εβδομάδων.
Τρίτη, 19 Απριλίου 2011 14:07

Έβρεξε γκολ

Συντάκτης:
mpala11 γκολ στα πρώτα 67 λεπτά. Σκορ 5-0 στο 22’. Έξι γκολ στο 2ολέπτο 47’ – 67’. Τα τελευταία 4 γκολ επιτεύχθηκαν μέσα σε 4 λεπτά. Οκτώ διαφορετικοί σκόρερ. Τελικό αποτέλεσμα 8-3 για το Πάικο Γουμένισσας, σε βάρος της Αναγέννησης Πλαγιάς. Το μεγαλύτερο σκορ της σεζόν. Το πιο παραγωγικό 90λεπτο που υπήρξε. Επικρατώντας και τις τέσσερις φορές σε βάρος της Πλαγιάς, με τέρματα 16-6, η Γουμένισσα κατέκτησε 12 από τους 28 βαθμούς, συγκομιδή που αποτέλεσε και τη βάση για τη άνετη παραμονή.
Τρίτη, 12 Απριλίου 2011 23:56

Μεγάλη νικήτρια η Κρηστώνη

Συντάκτης:
kristoni-nagioneriΠετυχαίνοντας την 8η νίκη εντός και την 16η συνολικά, ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης με το 2-1 επί του Εθνικού Ν. Αγιονερίου διεκδικεί επί ίσοις όροις την άνοδο στη Δ’ Εθνική. Στο 3’ ο Μ. Πότκας με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (σημειώνοντας το 9ο φετινό του τέρμα). Στο 41’ ο Αλέξης Αλεξανδρίδης με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα τις επιτυχίες (σημειώνοντας το 15ο φετινό του τέρμα). Στο 60’ ο Κώτελης μείωσε με πλασέ για τους φιλοξενούμενους (σημειώνοντας το 6ο φετινό του τέρμα). Στο 89’ αποβλήθηκε ο Δασκάλου της Κρηστώνης με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης του πρωταθλήματος που αποβάλλεται δεύτερη φορά.
Τρίτη, 12 Απριλίου 2011 23:54

«΄Εβρεξε» γκολ

Συντάκτης:
mpalaΟ Μ. Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου βρέθηκε σε εξαιρετικά καλή μέρα και επικράτησε με το ευρύ 6-3 του Πολυκάστρου σε έναν αγώνα όπου τα γκολ έπεσαν «βροχή». Αγνώριστη η ΑΕΠ στο τελευταίο δίμηνο, με 1 «τρίποντο»στις 7 τελευταίες αγωνιστικές. Στο 5’ ο Αναστασιάδης με προβολή άνοιξε το σκορ ενώ στο 21’ ο Τσιτσιντάς με πλασέ ισοφάρισε. Στο 48’ και πλάι ο σκορερ του πρώτου τέρματος των γηπεδούχων με πλασέ έκανε το 2-1 και στο 60’ ο Θεολόγου πέτυχε με μακρινό σουτ το τρίτο γκολ της ομάδας του.
Τρίτη, 12 Απριλίου 2011 23:53

Θέλει να προλάβει τα μπαράζ

Συντάκτης:
mpalaΤο 3-2 επί του Πάικου Γουμένισσας ήταν η τρίτη σερί νίκη για τον Απόλλωνα Ευρωπού που κάνει την υπερπροσπάθεια να βρεθεί στα μπαράζ ανόδου.
Με πολύ καλή παρουσία στο α’ ημίχρονο, το νεανικό συγκρότημα των φιλοξενούμενων ανάγκασε τον τερματοφύλακα Τσαλτάκη σε σωτήριες επεμβάσεις, στο 1’ σε φάουλ του Μήτκου και στο 6’ σε τετ-α-τετ με τον Καρατζιά, ανοίγοντας το σκορ με ατομική ενέργεια του Μυρντίνα στο 41’.
Τρίτη, 12 Απριλίου 2011 23:50

Συνέχισε αήττητος

Συντάκτης:
mpalaΚρηστώνη 31, Π. Αγιονέρι 29, Εύρωπος 27, Ν. Αγιονέρι 25. Αυτή η βαθμολογία αφορά τα 14 ματς που διεξήχθησαν αποκλειστικά στο 2011 και φανερώνει την πρωταγωνιστική πορεία του Ατρόμητου Π. Αγιονερίου, με 8 νίκες, 5 ισοπαλίες και μόλις μία ήττα.
Η συνέχεια στις επιτυχίες αφορούσε το 0-2 στην έδρα της φιλότιμης Αναγέννησης Πλαγιάς, με ατομική προσπάθεια του Σάββα Δεμουρτζίδη στο 33’ (8ο φετινό γκολ) και προβολή του Π. Ιωαννίδη στο 42’ (3ο φετινό γκολ). Η νίκη των φιλοξενούμενων δεν επιδέχεται την παραμικρή αμφισβήτηση. Στις τρεις νίκες του επί της Πλαγιάς, το Π. Αγιονέρι πάντα επικρατούσε με σκορ 2-0 (!).
Τρίτη, 12 Απριλίου 2011 23:47

Α' Κατηγορία ΕΠΣ Κιλκίς - 26η Αγωνιστική

Συντάκτης:
mpalaΗ κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας ολοκληρώθηκε και έτσι οι πρώτες έξι ομάδες της βαθμολογίας θα διεκδικήσουν τρεις θέσεις στην ανώτερη κατηγορία της ΕΠΣΚ. Αν παραμείνει και η Δόξα Χέρσου στην Δ’ Εθνική, τότε οι θέσεις γίνονται τέσσερις.
Τρίτη, 12 Απριλίου 2011 23:44