Τοπικά Πρωταθλήματα

Τετάρτη, 08 Φεβρουαρίου 2017 20:48

Δεν του βγήκε το παιχνίδι

Συντάκτης:

Την ήττα με 3-1 γνώρισε στη Τσαριτσάνη ο Κιλκισιακός από τις Ολυμπιώτισσες Ελασσόνας στην αυλαία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.
Τα κορίτσια του Νίκου Κωτάκη ναι μεν είχαν περισσότερες φάσεις για γκολ, αλλά ήταν άτυχα, ενώ δεν έκαναν και το παιχνίδι που μας έχουν συνηθίσει.

Σε συνεδρίαση  της Επιτροπής Πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κιλκίς, την  Δευτέρα  6/2/2017 αποφασίστηκε οι αγώνες A κατηγορίας της 12ης και 13ης  αγωνιστικής  που δεν πραγματοποιήθηκαν λόγω ακαταλληλότητας των γηπέδων, ορίσθηκαν να διεξαχθούν το Σάββατο  25-02-2017 με ώρα έναρξης 15.00μ.μ.
Οι αγώνες είναι οι παρακάτω:
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ Σταυροχωρίου  - ΕΘΝΙΚΟΣ Σ.Σ. Μουριών
ΠΟ Ξηρόβρυσης  - ΝΙΚΗ Ευκαρπίας
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ Δροσάτου – ΔΟΞΑ Χέρσου
ΝΕΟΤΗΤΑ Μεταλλικού  –  ΑΙΑΣ Πολυκάστρου
Το Σαββατοκύριακο 25 και 26 Φεβρουαρίου 2017, θα διεξαχθούν μόνο αγώνες της Α1 κατηγορίας.

Βαθειά ανάσα
Μεγάλης βαθμολογικής αξίας αλλά και γοήτρου νίκη πήρε η ΑΕ Πεδινού μέσα στον Επτάλοφο από τον γηπεδούχο ΠΑΟΝΕ. Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο αν εξαιρεθεί μια φάση, στο 9’, όταν η μπάλα από κεφαλιά του Σουμελά βρήκε το πάνω μέρος του δοκαριού του Στρατηγούση.

Τετάρτη, 01 Φεβρουαρίου 2017 19:59

Λαμπερή η Γιορτή Ποδοσφαίρου της ΕΠΣΚ 2017

Συντάκτης:

Μέσα σε μία όμορφη ατμόσφαιρα με ιδιαίτερη λάμψη ήταν η φετινή Γιορτή Ποδοσφαίρου της ΕΠΣ Κιλκίς, που πραγματοποιήθηκε στο κέντρο διασκέδασης "ΜΑΧΙΜ" στο Πευκόδασος του Δήμου Παιονίας, την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2017.
Μια Γιορτή κατά την οποία τιμήθηκαν οι άνθρωποι του Ερασιτεχνικού Ποδοσφαίρου του ν. Κιλκίς που πρόσφεραν και προσφέρουν, που διακρίθηκαν και ξεχώρισαν για την παρουσία και το ήθος τους. Όλοι ήταν εκεί, παράγοντες, εκπρόσωποι των ομάδων, άνθρωποι της διαιτησίας και του φίλαθλου κοινού, εκπρόσωποι των αρχών και των Μ.Μ.Ε. που αποτελούν τη μεγάλη “αλυσίδα” του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου.

άμυνα της Ευρώπης
Δεν σταματά πουθενά  ο Κιλκισιακός και στον αγώνα με τον Αλέξανδρο Κιλκίς, στην κοινή τους έδρα, το στάδιο Κιλκίς, μετά το πρώτο 20λεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα και πέτυχε τη νίκη που τον κρατά πρώτο με  διαφορά εννέα βαθμών από το δεύτερο της βαθμολογίας.
Τον αγώνα παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι καθώς η άνοδος της θερμοκρασίας με συνάρτηση με την ηλιοφάνεια βοήθησαν να σπεύσει κόσμος στο γήπεδο. Ο Κιλκσιακός έχει να δεχτεί γκολ πάνω από 1160 λεπτά, και σύμφωνα με το αρχείο του Κώστα Ίντου διαθέτει την καλύτερη άμυνα σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.

Συντάκτης:

Ο Κιλκισιακός υποδέχθηκε τη Κυριακή στο Δημοτικό Στάδιο την Αγία Βαρβάρα από την οποία ηττήθηκε με 4-2.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Κιλκισιακός ήταν εμφανώς ανώτερος από τον αντίπαλο και προηγήθηκε στο 10' με τη Φούρναρη να βρίσκει στη περιοχή τη Καραβασίλη που ξεπέρασε την αμυντικό και με πλασέ έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα η Φούρναρη είχε καλή στιγμή για να σκοράρει αλλά το σουτ της αποκρούστηκε από τη τερματοφύλακα.

Την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου η Ε.Π.Σ. Κιλκίς στα πλαίσια της ετήσιας  γιορτής ποδοσφαίρου που θα διοργανώσει εκτός από την κοπή της  βασιλόπιτας