Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 10:31:48 μμ
Κυριακή, 28 Μαρτίου 2010 07:34

ΘΡΙΛΕΡ στο Πολύκαστρο μεταξύ Ευρωπου και Εθνικού

Στις καθυστερήσεις «πάγωσε» ο Ευρωπός
Στο αγωνιστικό μέρος ο Απόλλωνας Ευρωπού, ομάδα της α’ κατηγορίας, κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο του και κρατούσε τον τίτλο ως το 92’ όταν και είδε για μόλις ένα λεπτό να μην παίρνει το Κύπελλο αφού ο Εθνικός ισοφάρισε και χρειάστηκε η ψυχοφθόρα διαδικασία της παράτασης!
Α’ Ημίχρονο: Προηγήθηκε ο Απόλλων
Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ήταν δυνατή, με εναλλασσόμενη υπεροχή, φάσεις, ευκαιρίες και μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Στο 18’ ο Μακρής βγήκε μόνος του απέναντι από τον Ποιμενίδη, τον οποίο δεν κατάφερε να περάσει αφού ανατράπηκε, με τον τερματοφύλακα να δέχεται την κίτρινη κάρτα. Στο 30’ κεφαλιά του Αλιχανίδη και η μπάλα με τη βοήθεια του Ποιμενίδη και του δοκαριού βγήκε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 41’ από εκτέλεση φάουλ του Καραελευθερίου, ο Ιωαννίδης με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Διονυσιάδης με σουτ έβγαλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από την εστία των τυπικά γηπεδούχων.
Επανάληψη: Κορυφαίος ο Γιλτίδης
Στο 48’ σέντρα του Μυλωνά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Μπαλάσκα αλλά δεν πρόλαβε ο Σιδηρόπουλος να κάνει το γκολ ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό μεγάλη ευκαιρία έχασε να ισοφαρίσει ο Μακρής. Στο 52’ σουτ του Ιωαννίδη, η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυντικών, ο Μυλωνάς επιχείρησε νέο σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο 79’ κεφαλιά του Τσιρογιάννη κατέληξε άουτ και παρόμοια φάση έχασε ο ίδιος παίκτης στο 83’. Στο 87’ φάση διαρκείας του Εθνικού, γκολ από τον Τσιρογιάννη αλλά ακυρώθηκε ως οφ-σάιτ. Στις καθυστερήσεις, συγκεκριμένα στο 92’, ο Γιλτίδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Ευρωπού και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, στερώντας από τον Απόλλωνα να σηκώσει το Κύπελλο.
Θρίλερ στην παράταση
Η κατάκτηση του Κυπέλλου κρίθηκε στην μισάωρη παράταση όπου ο Εθνικός φάνηκε να έχει μεγαλύτερα αποθέματα αντοχής, μιας και είναι ομάδα Δ’ Εθνικής ενώ ο Απόλλωνας, ομάδα α’ κατηγορίας, δεν είχε τις δυνάμεις που θα έπρεπε. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πίεζαν αλλά το γκολ της λύτρωσης ήρθε στο  110’ όταν ο Διονυσιάδης πέρασε τρεις αμυντικούς και πολύ άνετα έκανε το 1-2. Πριν λήξει η παράταση ο Τακαβάκης έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να πετύχει ισάριθμα τέρματα.
Εκρηκτική ατμόσφαιρα
Ο τελικός Κυπέλλου είχε και την ανάλογη κερκίδα από τους φιλάθλους των δύο ομάδων, όπου δημιούργησαν μια εκρηκτική ατμόσφαιρα με συνθήματα, πανό και τύμπανα. Αναμφισβήτητα οι φίλαθλοι του Απόλλωνα κέρδισαν τη μάχη της κερκίδας αφού δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να φωνάζουν υπέρ της ομάδας τους και να εμψυχώνουν τους παίκτες που άγγιξαν το Κύπελλο αλλά δεν το κατέκτησαν.
Γιώργος Καδόπουλος (προπονητής Ν. Αγιονερίου): «Το μυαλό μας στην παραμονή»
Μπορεί ο Εθνικός να κατέκτησε το Κύπελλο αλλά το μυαλό όλων και φυσικά του προπονητή Γιώργου Καδόπουλου είναι στην σωτηρία της ομάδας αφού έχει φτάσει σε ένα δύσκολο σημεία με παιχνίδια φωτιά. Όσο για τον τελικό ο προπονητής του Εθνικού σε δήλωση του τόνισε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί προερχόμαστε από ατυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της κατηγορίας. Θέλαμε το Κύπελλο αλλά αναπάντεχα δεχθήκαμε γκολ, ως συνήθως. Εμείς ανεβάζαμε σταδιακά την απόδοση μας σε αντίθεση με την αντίπαλη ομάδα που ήταν καλή αλλά δεν είχε διάρκεια στην απόδοση της. Χάσαμε ευκαιρίες, ήμασταν απίστευτα επιπόλαιοι αλλά έστω και στο τέλος φέραμε το παιχνίδι στα ίσια. Δίκαια πήραμε το Κύπελλο και συγχαίρω τους παίκτες μου για την κατάκτηση του και τους αντιπάλους μας για την προσπάθεια τους. Τώρα έχουμε να δώσουμε δυνατές μάχες για την παραμονή. Με τα ευχολόγια και τις καλές εμφανίσεις δεν σώνεται η ομάδα αλλά με τις μάχες στο αγωνιστικό μέρος».
Βίκτωρ Ιωσηφίδης (προπονητής Ευρωπού): «Η τύχη μας γύρισε την πλάτη»
Σε δήλωση του στις «ΕΙΔΗΣΕΙΣ» ο έμπειρος προπονητής Βίκτωρ Ιωσηφίδης συνεχάρη τον Εθνικό Ν. Αγιονερίου για την κατάκτηση του Κυπέλλου και ευχήθηκε να παραμείνει στην Δ’ Εθνική. «Πιστεύω ότι ήμασταν πολύ καλοί κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Η τύχη όμως μας γύρισε την πλάτη στο τέλος και δεν μας άφησε να γράψουμε ιστορία παρά τη υπερπροσπάθεια μας στην παράταση. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες και τον φίλαθλο κόσμο που έφτασαν ως τον τελικό και πιστεύω ότι η ομάδα έχει μέλλον» είπε ο κ. Ιωσηφίδης.
Εθνικός: Κυπελλούχος για δεύτερη φορά
Ο Εθνικός συμμετέχει για τρίτη φορά στην ιστορία του στον τελικό Κυπέλλου, το κατέκτησε μια φορά το 2000 κόντρα στην ΑΕ Πολυκάστρου ενώ το έχασε το 1994 από τον Αχιλλέα Κιλκίς. Από την άλλη πλευρά ο Απόλλων το κατέκτησε μια φορά το 1988 κόντρα στον Ποντιακό Ν. Σάντας ενώ το έχασε το 1980 από την ΑΕ Πολυκάστρου.
Διαιτητής ήταν ο κ. Κεμεντζετσίδης με επόπτες τους κ. Παπαμιχαηλίδη και Αποστολίδη και τέταρτο τον κ. Καρυπίδη.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΕΥΡΩΠΟΥ: Ποιμενίδης, Μάτζαρης, Μυλωνάς (67’ Καραγιαννόπουλος), Τσιρίκης, Ελέζογλου, Συμεωνίδης (68’ Ιερώνυμος), Μαυρόπουλος, Ιωαννίδης, Κωνσταντινίδης (86’ Χατζηασλανίδης), Καραελευθερίου, Τουλγαρίδης.
ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ: Μπαλάσκας, Πάτκος, Γιλτίδης, Λυπίτκας, Αλιχανίδης, Δημόπουλος, Λευκαρίτης (80’ Μαυραγγελίδης), Μέλλιος, Μακρής (54’ Τακαβάκης), Τεκελίδης (39’ Διονυσιάδης), Τσιρογιάννης.Συγκλονιστικός ήταν ο τελικός κυπέλλου της ΕΠΣ Κιλκίς όπου χρειάστηκε η παράταση για να αναδειχθεί ο κυπελλούχος, με τον Εθνικό Ν. Αγιονερίου να πετυχαίνει την μεγάλη ανατροπή μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Παρουσία 500 και πλέον φιλάθλων στο δημοτικό στάδιο Πολυκάστρου και πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος της ΕΠΣΚ και αναπληρωτής πρόεδρος της ΕΠΟ Βασίλης Χατζηαποστόλου συνεχάρη τις δύο ομάδες και ευχήθηκε στον μεν Απόλλωνα να πετύχει τον στόχο της ανόδου στην Α8 κατηγορία της Ένωσης και στον Εθνικό να παραμείνει στην Δ’ Εθνική, απονέμοντας τα μετάλλια σε όλους τους παίκτες.
ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ: Μπαλάσκας, Πάτκος, Γιλτίδης, Λυπίτκας, Αλιχανίδης, Δημόπουλος, Λευκαρίτης (80’ Μαυραγγελίδης), Μέλλιος, Μακρής (54’ Τακαβάκης), Τεκελίδης (39’ Διονυσιάδης), Τσιρογιάννης.