Πολιτιστικά
Δευτέρα, 06 Σεπτεμβρίου 2010 22:13
Λύκειο Ελληνίδων Κιλκίς : Αρχή με την εμφάνιση στην Εμποροπανήγυρη
Συντάκτης: Eidisis.gr
Η αρχή της «σχολικής» χρονιάς του Λυκείου των Ελληνίδων σφραγίστηκε με την συνεργασία του με τους τοπικούς φορείς της πόλης.
Στην αρχή του μήνα, την Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου, το Λύκειο εμφανίστηκε στις κεντρικές εκδηλώσεις της εμποροπανήγυρης του Δήμου. Ομάδα των εφηβικών τμημάτων είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει χορούς από την Μακεδονία και συγκεκριμένα από την περιοχή της Γουμένισσας, φορώντας εντυπωσιακές φορεσιές της περιοχής.
Στην αρχή του μήνα, την Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου, το Λύκειο εμφανίστηκε στις κεντρικές εκδηλώσεις της εμποροπανήγυρης του Δήμου. Ομάδα των εφηβικών τμημάτων είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει χορούς από την Μακεδονία και συγκεκριμένα από την περιοχή της Γουμένισσας, φορώντας εντυπωσιακές φορεσιές της περιοχής.
![aksioupolitika](/images/stories/2010/1-9/aksioupolitika.jpg)
![santa](/images/stories/2010/28-8/santa.jpg)
Ο Σύλλογος Άγιος Τρύφωνας Γουμένισσας συνεχίζοντας την πλούσια πολιτιστική δράση του, βρέθηκε στην Άνθεια Αλεξανδρούπολης το τριήμερο 9-10 & 11 Ιουλίου, για να συμμετάσχει στο 16ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Παραδοσιακών χορών-τραγουδιών. Πρόκειται για ένα θεσμό στα πολιτιστικά δρώμενα της Θράκης, όπου συμμετέχουν σύλλογοι απ’ όλη την Ελλάδα.
![akrites](/images/stories/2010/25-8/akrites.jpg)
![rizia](/images/stories/2010/21-8/rizia.jpg)
-Την Παρασκευή 13 Αυγούστου 2010 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του βιβλίου του Νικολάου Βερβερίδη «Το χωριό Ρίζια Κιλκίς και οι κάτοικοί του στο διάβα του χρόνου»
![santa](/images/stories/2010/21-8/santa.jpg)
Δευτέρα, 23 Αυγούστου 2010 17:23
Πολιτιστικό τετραήμερο από «Ακρίτες» Επταλόφου
Συντάκτης: Eidisis.gr![akrites](/images/stories/2010/20-8/akrites.jpg)
![panselinos](/images/stories/2010/20-8/panselinos.jpg)
Δευτέρα, 23 Αυγούστου 2010 17:19
Στο 12ο Συναπάντημα Νεολαίας ο Σύλλογος Ποντίων Αξιούπολης
Συντάκτης: Eidisis.gr
Στις 15-18 Ιουλίου 2010 πραγματοποιήθηκε το 12ο Συναπάντημα Νεολαίας Ποντιακών Σωματείων στις εγκαταστάσεις της «Παναγίας Σουμελά» στο όρος Βέρμιο, όπου συμμετείχε αντιπροσωπεία του Συλλόγου Ποντίων Αξιούπολης που αποτελούνταν από ομάδα χορευτών και μέλη του Δ.Σ.. του συλλόγου.