Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, 7:18:14 μμ
Παρασκευή, 18 Απριλίου 2008 10:41

Δεν απέφυγε την ήττα

Μεγάλη νίκη του Εθνικού σ’ ένα πολύ κρίσιμο και καθοριστικό παιχνίδι αφού με τους βαθμούς που  πήρε ανέβηκε στην όγδοη θέση και έχει από κάτω με πέντε, έξι και επτά βαθμούς τέσσερις ομάδες από τις οποίες οι δυο θα υποβιβαστούν. Το Πολύκαστρο ξεκίνησε στραβά ενώ στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει δεν τα κατάφερε και έτσι δεν απέφυγε μια ακόμη ήττα έχοντας στη συνέχεια ακόμη ένα δύσκολο ματς στην έδρα του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε για τον Εθνικό μ’ ένα γκολ από τα αποδυτήρια αφού ουσιαστικά πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Εθνικός με μια πολύ καλή επιθετική ενέργεια άνοιξε το σκορ.
Σ’ όλο το πρώτο ήταν ανώτερος και δημιούργησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ που τελικά όμως δεν πέτυχε.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά δεν δημιούργησαν την ευκαιρία για ένα γκολ.
Ο Εθνικός  μετά το πρώτο τέταρτο ήταν και πάλι καλύτερος αλλά το γκολ που θα τους λύτρωνε ήρθε  στις καθυστερήσεις.
Φάσεις και γκολ
Στο 1’ ο Οικονόμου τροφοδότησε τον Ευσταθιάδη γύρισε στο Στύλο που ήταν μέσα στη μικρή περιοχή, γυριστό πλασάρισμα του τελευταίου , απόκρουση του Καρακούτση, σουτ του Δημητρουλόπουλου, στην τροχιά της μπάλας μπήκε ο Τσίκου άλλαξε την πορεία της που κατέληξε στη δεξιά γωνία και έγινε το 1-0
Στο 13’΄ο Οικονόμου εκτέλεσε άψογα κόρνερ, η μπάλα αποκρούστηκε από το δεξί δοκάρι, η μπάλα επέστρεψε στο σημείο περίπου του πέναλτι αλλά εκεί έδιωξαν οι αμυντικοί.
Στο 23’ ο Στύλος με πολύ ωραία ενέργεια ελίχθηκε μέσα στην περιοχή του Πολυκάστρου και στη συνέχεια έστρωσε στο Μαυρίδη που έπιασε δυνατό σουτ που όμως έφυγε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πολυκάστρου.
Στο 28’ ο Στύλος  γύρισε σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Πολυκάστρου, ο Τσελέπης απομάκρυνε, η μπάλα κατέληξε στον Τριανταφύλλου που έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 55 λεπτό πολύ ωραία κεφαλιά, από σέντρα από κτύπημα φάουλ του Γεροντίδη, του Ιορδανόπουλου έφυγε μόλις άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Εθνικού.
Στο 63’ πολύ δυνατό διαγώνιο σουτ του Τσίκου μέσα από την περιοχή απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Καρακούτσης του Πολυκάστρου.
Στο 69’ δυνατό σουτ του Ιορδανόπουλου μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
Στο 72’ ο Τριανταφύλλου εκτέλεσε κόρνερ, ο προωθημένος Τσιμόπουλος κάνει το σουτ αλλά η μπάλα βρίσκει το σώμα του Τζελέπη και καταλήγει κόρνερ ενώ η μπάλα είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα.
Στο 74’ ο Αντωνάκης μπήκε στην περιοχή και έπιασε καλό σουτ αλλά ο Λαζαρίδης που παρακολουθούσε τη φάση μπλόκαρε.
Στο 87’ δυνατό σουτ του Ανδρονικίδη μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Καρακούτσης με διπλή προσπάθεια.
Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαγγέας με κεφαλιά τροφοδοτεί το Συμπεθέρη, αυτός με νέα κεφαλιά του Ανδρονικίδη που προχωρούσε και με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε το σκορ στο 2-0.
Την πρώτη εμφάνισή του με την ΑΕ Πολυκάστρου έκανε ύστερα από μακροχρονη και αδικαολόγητη παραμονή στο “ψυγείο” ο νεαρός και ιδιαίτερα ταλαντούχος Αραπέλης.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κωνσταντινίδης, από το Σύνδεσμο Καβάλας με Βοηθούς τους κ. Λαρτζή από το Σύνδεσμο Καβάλας και Σίπκα Πέλλας.
Διαιτητής ήταν ο κ. Κωνσταντινίδης.
Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι: Τσίκου-Δημητρουλόπουλος και Τσιμόπουλος από τον Εθνικό και Ιορδανόπουλος, Στοϊλοβ, Κάλφας και Μπόλλος από την ΑΕ Πολυκάστρου.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Μαυρίδης, Τσιμόπουλος, Δημητρουλόπουλος, Τσίκου-85 Ανδρονικίδης, Ευσταθιάδης-87 Μπαγγέας, Παππάς, Στύλος 90+1 Συμπεθέρης, Οικονόμου, Τριανταφύλλου, Δημητρίου
ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ: Καρακούτσης, Χαλβατζής, Μπόλλος, Τζελέπης, Κάλφας, Στόϊλοβ, Γεροντίδης, Ιωαννίδης-Τζιόρας, Τανσίφσκι-Αραπέλης, Ιορδανόπουλος, Γκεοργκίεφ-61 Αντωνάκης.