Πέμπτη, 16 Μαΐου 2024, 2:20:19 πμ
Τετάρτη, 14 Οκτωβρίου 2009 12:17

Μπορούσε περισσότερο

Την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του πέτυχε ο Κιλκισιακός, ο οποίος αρκέστηκε στο 1-0 επί του ΠΑΟ Διοικητηρίου, ενώ μπορούσε να διευρύνει το σκορ της νίκης περισσότερο. Μπορεί βέβαια  να μην πέτυχε αρκετά γκολ αλλά τουλάχιστον αποζημίωσε με τη νίκη του τους εκατοντάδες Κιλκισιώτες που γέμισαν τις εξέδρες του γηπέδου.
Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι των φιλοξενούμενων, είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και εδαφική υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή αυτή, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για το καλύτερο αλλά δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν τις επιθετικές τους προσπάθειες ενώ πολύ λίγες φορές απείλησαν την εστία του ετοιμότατου Δαρζέντα.
Ο Κιλκισιακός άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς, όταν ο Παπατζίκος κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Γερομανώλη, και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος. Στο 13’ το σουτ του Κοτσαμποϊκίδη κατέληξε ελάχιστα άουτ ενώ στο 25’ το φάουλ του Διαμαντίδη δεν είχε αίσιο τέλος. Στο 40’ ο Τσεβρετζής σούταρε αλλά ο Τσιβλιτής μπλόκαρε δύσκολα.
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ενώ μετά το 70’ η ομάδα του Γιάννη Τζιφόπουλου ανέβηκε αρκετά και δύο φορές τουλάχιστον μπορούσε να κάνει το 2-0 και να καθαρίσει το παιχνίδι αλλά η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Στο 72’ ο Ναλμπάντης έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ-α-τετ ενώ στο επόμενο λεπτό την ευκαιρία έχασε ο Παπατζίκο. Στο 81’ οι δυο παραπάνω συνεργάστηκαν αλλά το σουτ του Ναλμπάντη κατέληξε σε σώμα αμυντικού.
Διαιτητής ήταν ο κ. Χατζηαντωνίου (Κωνσταντινίδης-Ρεμόντης) του ΣΔ Δράμας
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Δαρζέντας, Γ. Παπαδόπουλος, Παυλίδης, Κεσίδης, Πουρσανίδης, Τσεβρετζής, Κοτσαμποϊκίδης, Γιαξής, Βιτεβής (65’ Ναλμπάντης), Παπατζίκος (89’ Ζιάκας), Τζεβελέκης (85’ Γεωργιάδης).
ΠΑΟΔ: Τσιβλιτής, Χρυσοχοΐδης, Κουτουλάς, Γερομανώλης, Ανταβαλής, Δάντσης (79’ Μουμτζής), Ζίνδρος (69’ Γιαννακόπουλος), Τσερκεζής, Γιουλδούρης, Διαμαντίδης, Γεωργιάδης (50’ Πολίτης).