Κυριακή, 28 Απριλίου 2024, 8:24:22 μμ
Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2024 09:13

Πρόκρισης στα προημιτελικά για την Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς

Τι και αν βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 28’ και ουσιαστικά να μένει εκτός συνέχειας πρωταθλήματος; Η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς έβγαλε μεγάλη αντίδραση και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Γ.Σ. Ηλιούπολης και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του αντίστοιχου ηλικιακού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Μακεδονίας!

Στο γήπεδο της Ηλιούπολης και η δεύτερη αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά και να βρίσκουν γκολ στο 17’ για το 1-0 και έντεκα λεπτά αργότερα να φτάνουν και σε σκορ πρόκρισης με δεύτερο τέρμα! Ο Κατσάκης χρειάστηκε να επέμβει μάλιστα σε μια ακόμη περίπτωση. Με τον Αλέξανδρο εν τέλει να βρίσκει γκολ σε κάτι παραπάνω από καθοριστικό χρονικά σημείο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμανατίδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά και έβγαλε την σέντρα, με τον Πόζντνιακ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να την στέλνει στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1.

Άλλος πραγματικά  Αλέξανδρος Κιλκίς στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα μας κυριάρχησε, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα και βγάζοντας πολλές επιθετικές ενέργειες. Έτσι στο 55’ ο Γρηγοράκης βρήκε στον χώρο τον Κότσι ο οποίος με δυνατό πλασέ πέτυχε την ισοφάριση.

Η ομάδα μας μπορεί να είχε σκορ πρόκρισης, αλλά δεν επαναπαύτηκε, δημιούργησε και άλλες φάσεις στο επιθετικό της τρίτο και στην κορυφαία της στιγμή είχε και δοκάρι μετά από έξοχη ατομική ενέργεια του Γρηγοράκη.

Πλέον οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου περιμένουν να μάθουν την ομάδα που θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά!

Ισόπαλος ο Αλέξανδρος Κιλκίς με την Μ. Βρύση

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι από άποψη ρυθμού Αλέξανδρος Κιλκίς και Αστέρας Μεγάλης Βρύσης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Δημοτικό Στάδιο του Κιλκίς το απόγευμα του Σαββάτου. Στους 23 βαθμούς η ομάδα μας που το Σάββατο πηγαίνει στο Χωρύγι για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το προπονητικό μας επιτελείο έδωσε τη δυνατότητα να αγωνιστούν με την Ανδρική Ομάδα για πρώτη φορά ο γεννηθείς το 2009 Θανάσης Κούντουρας, και μάλιστα βασικός), ο επίσης γεννηθείς το 2009 Σάκης Γκόγκος και ο γεννηθείς το 2007 Ιορδάνης Τσαβδαρίδης. Φυσικά σε σύνολο 16 ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν, οι 14 ήταν γεννηθέντες από το 2005 και έπειτα!

Ισορροπημένος ο αγώνας με τον Αλέξανδρο να πετυχαίνει το 1-0 στο 21’ με κοντινό πλασέ του Γρίβα έπειτα από ασίστ του Κότσι. Στο 38’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με σουτ του Μπαβέλη. Στο 41’ ο Κότσι είχε ωραίο σουτ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος έγινε παιχνίδι κέντρου, με την Μεγάλη Βρύση να έχει καλή ευκαιρία με τον Κουντουρά και οριζόντιο δοκάρι στο 70’ με τον Παπαδόπουλο. Εν τέλει το 1-1 έμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Κώστογλου, Πότκα, Κούντουρας (46’ Ι. Αλμασίδης), Παπαδόπουλος, Κόλα, Καραστεργίου, Μπελίτσας, Πόζντνιακ (46’ Χριστοφορίδης), Γρίβας (70’ Γκόγκος), Κότσι, Γκαμπριντασβίλι (46’ Παυλίδης).