Δευτέρα, 6 Μαΐου 2024, 2:27:56 μμ
Τρίτη, 21 Νοεμβρίου 2023 09:30

Πρώτες νίκες για Κ13 και Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας για την Κ13 του Αλέξανδρου, μιας και το τμήμα «Μίλαν» του Κωνσταντίνου Σωτηριάδη έφυγε με το διπλό από την έδρα της Αναγέννησης Χαλκηδόνας. Νίκη με 5-3 και μάλιστα με ανατροπή, για τα παιδιά του Αλέξανδρου που έφτασαν έτσι τους τέσσερις βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον υπέρ τους αέρα στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 2-0, όμως καθοριστικό ήταν το τέρμα του Κωνσταντίνου Αλεξανδρίδη στο φινάλε του πρώτου μέρους, που έδωσε ψυχολογία στην ομάδα μας.

Μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο γύρισε το παιχνίδι με τέρματα των Γιώργου Ισαακίδη και Σάββα Θεοδωρίδη, με τον Σάββα Στεφανίδη να σημειώνει το 4-2 με σουτ από τα τριάντα μέτρα. Η Χαλκηδόνα μείωσε σε 4-3, αλλά πέντε λεπτά πριν την λήξη ο Κωνσταντίνος Αλεξανδρίδης με ωραία ατομική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Κ17 «Τσέλσι» του Αλέξανδρου Κιλκίς καθώς επιβλήθηκε στους Αμπελόκηπους του τοπικού Αστέρα με 4-0. Ο Γιώργος Δαϊλλίδης έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του, μιας και είχαν πολύ καλή απόδοση και θα μπορούσαν να επιτύχουν και μεγαλύτερο σκορ.

Τα τέρματα για την ομάδα μας σημείωσαν οι Τσαβδαρίδης, Αμανατίδης, Πεϊκίδης και Σιτσανέλης.

Νέα νίκη για την Κ15 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Δεύτερη νίκη στη σειρά για την Κ15 του Αλέξανδρου Κιλκίς στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας, μιας και επικράτησε μέσα στα Διαβατά με 2-0 του τοπικού Ιωνικού. Στο 30’ άνοιξε το σκορ με «βολίδα» έξω από την περιοχή ο Θανάσης Κούντουρας, και στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιάννης Κελίδης πέτυχε το 2-0.

Ο Δημήτρης Μούρος έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του Αλέξανδρου, που θέλουν να «γυρίσουν» την κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα.

Πρώτος αγώνας πρωταθλήματος για τα Κορίτσια του Αλέξανδρου Κιλκίς

Πρώτη εμπειρία σε αγώνα πρωταθλήματος για τα Κορίτσια του Αλέξανδρου Κιλκίς, που αγωνίστηκαν το μεσημέρι του Σαββάτου στο Love Football στην Πυλαία Θεσσαλονίκης απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα. Μπορεί να ήρθε η ήττα με 5-3, όμως ο κ. Ιασωνίδης είδε τις παίκτριες του Αλέξανδρου να πιάνουν πολύ καλή απόδοση.

Άλλωστε μέσα από τα συνεχή παιχνίδια που θα κάνει η ομάδα, θα έρθει η βελτίωση και σε σύντομο χρονικό διάστημα και τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Ισοπαλία για την Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς με Μακεδονικό!

Η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς έδειξε και πάλι το ταλέντο της κόντρα σε τμήμα υποδομής μιας ΠΑΕ. Αυτή τη φορά βρήκε απέναντί της την Κ17 της ΠΑΕ Μακεδονικός, και έπειτα από ένα «χορταστικό» παιχνίδι αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3, μένοντας πάντα στην δεύτερη θέση του ομίλου της πίσω μόνο από τον ΠΑΟΚ.

Στο γήπεδο του Μακεδονικού το παιχνίδι, με τους «πράσινους» να ανοίγουν το σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού εκμεταλλευόμενοι αμυντική αδράνεια. Στο 30’ ο Μακεδονικός έφτασε και σε δεύτερο τέρμα.

Ο Αλέξανδρος προσπάθησε και μπήκε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού από στατική φάση και από πλασέ του Παπαδόπουλου στο 34’. Όμως ο Μακεδονικός βρήκε για τρίτη φορά δίχτυα στο 36’ και τα πράγματα έγιναν δύσκολα.

Τα δύσκολα όμως είναι για τους πρωταθλητές, με τον Ξυγαλατά να μειώνει πρώτα στο 66’ με πέναλτι και στη συνέχεια να ισοφαρίζει με ωραίο σουτ στο 70’.

Κ14 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ-Κ14 ΠΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ 2-0!

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για την Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς επί του αντίστοιχου ηλικιακού τμήματος της ΠΑΕ Ηρακλής με 2-0 στο γήπεδο των Χορτζατζήδων. Πολύ ωραίο ποδόσφαιρο από το συγκρότημα του Νίκου Μούρου, που πέραν των τερμάτων είχε και άλλες ευκαιρίες να πετύχει και άλλα τέρματα.

Κόντρα σε τμήμα υποδομής ΠΑΕ, τα παιδιά του Αλέξανδρου δεν «φοβήθηκαν», ήταν συγκεντρωμένοι από την αρχή και πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Βασίλη Παντελίδη και Κίμων Νικολαΐδη, παραμένοντας έτσι στην πρώτη θέση του ομίλου τους.