Διάφορα Αθλήματα

Δευτέρα, 06 Νοεμβρίου 2023 09:43

Ηττήθηκε η Κούπα Κιλκίς από τον Αλμυρό

Συντάκτης:

Την πρώτη νίκη του έψαχνε ο Αλμυρός και πέτυχε την Κουπα  να την κερδίσει. Η ομάδα του Κιλκίς δεν κατάφερε να παρακολουθήσει τους γηπεδούχους που ξεκίνησαν δυνατά, πήραν κεφάλι στο σκορ και το διατήρησαν σε όλη της διάρκεια του αγώνα.

Διαιτητές: Καντερές-Καραβάς-Αθανασιάδης Αθ.
Δεκάλεπτα: 15-9, 36-22, 58-45, 71-60

Το Σάββατο 4/11/23 ο σύλλογος μας συμμετείχε στο παιδικό τουρνουά που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία  Πάλης στην Μίκρα Θεσσαλονίκης.

Σκοπός της διοργάνωσης ήταν η απόκτηση αγωνιστής εμπειρίας, χωρίς την ανάδειξη νικητή.

Η διοίκηση του συλλόγου ευχαριστεί τους γονείς και τους φίλους του συλλόγου, που συνόδευσαν την αποστολή.

Την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023, στο πλαίσιο της 1ης  αγωνιστικής του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων Σκακιού 2023 που διοργανώνει η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντροδυτικής Μακεδονίας, ο Σκακιστικός Όμιλος Κιλκίς αναμετρήθηκε εκτός έδρας με την ομάδα της Λέσχης Πολιτισμού Φλώρινας. Οι αγώνες έγιναν στο κτίριο της Λέσχης Πολιτισμού επί της οδού Καραβίτη 2 στη Φλώρινα.

Μετά από μία δύσκολη μάχη που διήρκησε περίπου 3.5 ώρες, η ομάδα του Κιλκίς αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 2.5 – 3.5. Πρόκειται για μία σημαντική επιτυχία καθώς η Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας ήταν η περσινή πρωταθλήτρια του διασυλλογικού πρωταθλήματος κεντροδυτικής Μακεδονίας. Για την ομάδα του Κιλκίς αγωνίστηκαν οι: Κωφίδης Χρήστος, Κωφίδης Στέλιος, Γεωργιάδης Θεμιστοκλής, Τσιούκας Γεώργιος, Μόλσον Ρεγγίνα και Τσαλικίδου Βαλεντίνη.

Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου 2023 12:40

Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 82-68 της Μελίκης

Συντάκτης:

Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 82-68 της Μελίκης, στο Νέο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Η ΚουΠα Κιλκίς είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στην πρώτη της νίκη τη φετινή αγωνιστική περίοδο, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τη Μελίκη στην πρώτη της ήττα, παρά την προσπάθεια που έκανε να επιστρέψει στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως επιτυχία.

Καλύτερη ήταν η ΚουΠα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου κατάφερε να πάρει στα χέρια την τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 18-10.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να σημειώνει είκοσι πόντους, τη Μελίκη δύο λιγότερους και τους παίκτες του Νίκου Θεοδωράκου να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 38-26.

Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2023 21:25

Χάντμπολ: Ήττα του ΓΑΣ Κιλκίς από την ανώτερη ΑΕΚ

Συντάκτης:

Ο ΓΑΣ Κιλκίς ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 37-18 στο παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Handball Premier.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση όμως η ατυχία «χτύπησε την πόρτα τους» καθώς στις πρώτες 3 προσπάθειες για γκολ είχαν τρία δοκάρια. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 6ο λεπτό έχασε και τον Στέλιο Δημάκη για το υπόλοιπο του παιχνιδιού, ο οποίος μετά από ένα χτύπημα στο κεφάλι, αποφασίστηκε να μείνει προληπτικά εκτός.

Η ΑΕΚ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της και γρήγορα πήρε μια διαφορά την οποία διεύρυνε όσο περνούσαν τα λεπτά του αγώνα. Ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κινδύνευσε και έφτασε έτσι σε μια εύκολη νίκη.

Από την άλλη πλευρά ο ΓΑΣ Κιλκίς ήξερε ότι η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, ωστόσο μέσα στο παιχνίδι δοκίμασε κάποια σχήματα, τα οποία θα χρησιμεύσουν στα επόμενα παιχνίδι.

Με ανατροπή η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ξεπέρασε το εμπόδιο της Αλίσα Κούμελ στο 25αρι τουρνουά του Σαρμ Ελ Σεϊχ

Η Γραμματικοπούλου βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ από την Ρωσίδα, (εκτός 1000αδας στην κατάταξη) με 6-4, ωστόσο σοβαρεύτηκε στη συνέχεια και πήρε τα επόμενα δύο με 6-2, 6-3, έπειτα από δύο ώρες και 2 λεπτά αγώνα.

Τετάρτη, 25 Οκτωβρίου 2023 12:20

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Octagon Fighting Show στο Κιλκίς

Συντάκτης:

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Octagon Fighting Show 13 στις 21 Οκτωβρίου στο Κτήμα των Ευχών στο Κιλκίς.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Αυτοάμυνας και της International Budokai Union.

Διοργανωτές ήταν το Octagon Fighting σε συνεργασία με τους Co Founders. Η εκδήλωση περιείχε αγώνες MMA (Μικτών Πολεμικών Τεχνών) υψηλού επιπέδου με σκοπό την αναψυχή.

Την εκδήλωση παρουσίασε η Κάτια Ταραμπάνκο νικήτρια του GNTM και ο Sifu George.

Στην Εθνική Ελλάδος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Kick Boxing (ΠΟΚ) ενσωματώθηκαν και απαρτίζουν ο αθλητής Τσαρσηταλίδης Δημήτριος και Τσομπάνη Άννα του Α.Σ ‘Η Τόλμη’ Κιλκίς.

Η άψογη και δυνατή παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τους έφερε πρωταθλητές Ελλάδος με το δικαίωμα πλέον συμμετοχής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Πορτογαλία στη πόλη Albufeira από 17 μέχρι 26 Νοεμβρίου 2023.

Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2023 20:24

Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής