Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024, 7:05:15 πμ

Διάφορα Αθλήματα

Άλλη μια τεράστια επιτυχία για τον σύνδεσμο διαιτητών καλαθοσφαίρισης Κιλκίς. Αυτήν την φορά ορίστηκαν δύο μέλη του σε αγώνες της Basket League.

Τα αδέρφια Παντελής και Πλούταρχος ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ ορίστηκαν ο μεν πρώτος στον αγώνα ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ και ο δεύτερος στο ΜΑΡΟΥΣΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Στους ρυθμούς του «Αλιγκάρι Run» κινούνται τα Μεγάλα Λιβάδια, στο οροπέδιο του όρους Πάικο, στον Δήμο Παιονίας, στο Κιλκίς. Πρόκειται για έναν αγώνα τρεξίματος μέσα σε δασικούς δρόμους και μονοπάτια, ο οποίος υπόσχεται να χαρίσει μοναδικές στιγμές σε όσους αποφασίσουν να λάβουν μέρος.

Η μεγάλη γιορτή του Πάικου ολοκληρώθηκε και φέτος με περισσότερους από 430 αθλητές να τρέχουν στον 11ο Ημιμαραθώνιο Πάικου και στον 4ο αγώνα 5χλμ Καστανόδασος Πάικου.

Η προσέλευση του κόσμου ξεπέρασε τις προσδοκίες των διοργανωτών και με την συμβολή των ακούραστων εθελοντών όλα κύλησαν τελικά ομαλά. Με σύμμαχο τον καιρό απόλαυσαν  όλοι τις ομορφιές του Πάικου και ανανέωσαν το ραντεβού για του χρόνου σε ένα βουνό απαλλαγμένο από τα καταστροφικά σχέδια ανεμογεννητριών, υδροηλεκτρικών έργων και μεταλλείων.

Στις 20-21-22/10/2023 ημέρες Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή πραγματοποιήθηκε Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ΤΑΕ ΚΒΟ-ΝΤΟ Πανελληνίου επιπέδου της Ένωσης Ταεκβο-ντο Βόρειου Ελλάδος (ΕΤΑΒΕ) στην Θεσσαλονίκης στο κλειστό στάδιο Ωραιοκάστρου .

Η συμμετοχή αθλητών από την Ελλάδα ήταν μεγάλη γι’ αυτό και η τριήμερη διάρκεια των αγώνων.

Από τον σύλλογο Άθλος Κιλκίς συμμετείχαν οι παρακάτω αθλητές/τριες

Απέναντι στους πρωτοπόρους Αετούς της Βέροιας (η μοναδική ομάδα του ομίλου με τέσσερις νίκες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές) η ΚουΠα Κιλκίς προέβαλε ισχυρότατη αντίσταση, χτύπησε στα ίσια το παιχνίδι και το έχασε στις λεπτομέρειες, όπως δείχνει άλλωστε και το τελικό σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΚουΠα να προηγείται με 18-21 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα δύο πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν είκοσι πέντε πόντους, τη φιλοξενούμενη είκοσι έναν και το σκορ να διαμορφώνεται σε 57-53 υπέρ της ομάδας της Βέροιας.

Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2023 21:42

Ήττα στο νήμα για τον ΓΑΣ Κιλκίς στη Νάουσα με 24-21

Συντάκτης:

Στο παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Handball Premier, o ΓΑΣ Κιλκίς ηττήθηκε στη Νάουσα από τον Ζαφειράκη με 24-21.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον ΓΑΣ Κιλκίς καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-0 στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια όμως αντέδρασε και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά κατάφερε να μειώσει με 7-5. Χαρακτηριστικό είναι ότι και αμυντικά κατάφερε να «σφίξει» και να μην δεχθεί αρκετά τέρματα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 11-7.

Ο Ιππικός Όμιλος Κιλκίς, κατακτά για πρώτη φορά τον ετήσιο τίτλο του πολυνίκη Ομίλου Βορείου Ελλάδος στην Ιππική Δεξιοτεχνία!!! Η συγκομιδή των περισσότερων για φέτος ομαδικών κι ατομικών τροπαίων, επιτεύχθη αποκομίζοντας εμπειρίες και παραστάσεις, ενώ με επιμονή και υπομονή κατακτήσαμε νέες κορυφές, επιδεικνύοντας παράλληλα επαγγελματισμό και συνέπεια, με στόχο την χαρά της συμμετοχής και τις όμορφες εμφανίσεις. Οι αθλητές μας που αναδείχθηκαν πολυνίκες σε ατομικό επίπεδο είναι οι εξής: 1η πολυνίκης η Αρετή Πατσιούρα και

2η πολυνίκης η Ζωή Τσιτσελίκη-Οζγκουνες στην κατηγορία Α3 παίδων

Φιλικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό στάδιο της Γουμένισσας μεταξύ των Βετεράνων ποδοσφαιριστών της Γουμένισσας και των Βετεράνων των Γιαννιτσών.

Πριν από τον αγώνα τιμήθηκε για την προσφορά του στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο στο ν. Κιλκίς ο παλιός ποδοσφαιριστής του Πάικου Γουμένισσας Περπερίδης Θεόδωρος (Τοτός). Βράβευση που έγινε από τον πρόεδρο των Βετεράνων Γουμένισσας Αστέριο Τάτση.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και συλλόγους που Συμμετείχαν στο Golden Championship Sparring Day του Ultimate Fight Club Athlos στο Κιλκίς στις 4/11/2023 .

Ένα Σάββατο με 102 αγώνες με Έναρξη αγώνων 10.00 π.μ. και λήξη 14.20 στις εγκαταστάσεις του Golden Athlos Stadium επί της 21ης Ιονίου 43 όπου η συμμετοχή του κόσμου έφτασε τους τετρακόσιους από νομούς της Βόρειας Ελλάδας.