Η ΣΧΟΛΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ του Κιλκισιακού μπαίνει αισίως στον τέταρτο χρόνο λειτουργίας της. Τα πρώτα δύο έτη ήταν αυτά της καθιέρωσης και της αναγνώρισης.
Πέρσι με την έναρξη της συνεργασίας με τον Γιώργο Πελίδη, άλλαξαν πολλά στο κομμάτι της φιλοσοφίας και της επικοινωνίας με τον κόσμο. Ακολουθείται ένα ενιαίο πρόγραμμα προπονήσεων από το τμήμα των μπαμπίνι μέχρι τη δεύτερη ομάδα του Κιλκισιακού, καθώς επίσης υπάρχει και άψογη συνεργασία με την ανδρική ομάδα του Κιλκισιακού, μιας και στόχος είναι τα επόμενα χρόνια το έμψυχο δυναμικό να αποτελείται ως επί το πλείστον από ποδοσφαιριστές που βγαίνουν από τα φυτώριά μας.

Συντάκτης:

Πήρε και Χάρη Τσαμτζίδη

Πέμπτη μετεγγραφή για τον Κιλκισιακό, καθώς παίκτης της ομάδας είναι από τη Παρασκευή και ο Χάρης Τσαμτζίδης. Ο 28χρονος μεσοαμυντικός έχει περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ποδοσφαιρικής του καριέρας στον Ατρόμητο Παλαιού Αγιονερίου, ενώ πέρσι το πρώτο εξάμηνο αγωνίστηκε στον Επτάλοφο.

Με το ριζικά ανακαινισμένο γήπεδο και το κυρίαρχο μήνυμα: όλοι μαζί, μια γροθία,μια φωνή μια ομάδα, θα τα καταφέρουμε η νέα Διοίκηση του ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ ανέλαβε τα καθηκοντά της.

Με μεγάλη ικανοποίηση και ανάλογη προετοιμασία ο ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την επαναλειτουργία της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ του σε όλες τις ηλικίες συνδυάζοντας την επιστροφή της με τη συνεργασία ως τεχνικό υπεύθυνο και προπονητή με το γνωστό σε όλους Ισπανό Toni Gonzalez

Στο διάστημα 9 έως 13 Ιουνίου οι βετεράνοι του Κιλκισιακού βρέθηκαν στις Βρυξέλλες για το καθιερωμένο εδώ και τέσσερα χρόνια διεθνές τουρνουά και στο Παρίσι από 13 έως 16 Ιουνίου για το Euro 2016.

Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2016 20:08

Αστεράκι ο Αρης Μαυρομάτης

Συντάκτης:

Ο επιθετικός Αρης Μαυρομάτης διέπρεψε στο πετυχημένο τουρνουά που διοργάνωσε ο Α.Ο. Κιλκισιακός την Κυριακή 29/5, σημειώνοντας τέσσερα τέρματα σε τρεις αγώνες με την ομάδα του, τον Εσπερο Τερψιθέας, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Η Γυναικεία ομάδα του Κιλκισιακού δίνει ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι. Τη Κυριακή 29 Μαΐου στις 5 το απόγευμα υποδέχεται στο Δημοτικό Στάδιο την ομάδα Κ15 του Άρη, σε έναν ακόμη αγώνα γιορτή για τη πόλη μας.

Κατόπιν του κυριακάτικου αγώνα μας με το Πάικο Γουμένισσας και ενόψει του δεύτερου μεταξύ μας αγώνα που θα διεξαχθεί το προσεχές Σαββατοκύριακο στο Δημοτικό Στάδιο Χέρσου, οφείλουμε ως διοίκηση του ιστορικού σωματείου του ΠΑΟΚ Κρηστώνης να κάνουμε τις εξής επισημάνσεις:
1ον: Η ομάδα μας διαμαρτύρεται διότι ο δεύτερος βοηθός έδωσε ανύπαρκτο οφ-σάιντ σε βάρος του ποδοσφαιριστή μας Ιωαννίδη Γ. σε τετ-α-τετ μέσα στη μικρή περιοχή και διότι ο 16χρονος ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Κουτσάγιας Αλ. αποχώρησε λόγω αντιαθλητικού μαρκαρίσματος στο νοσοκομείο και ο αντίπαλος δεν παρατηρήθηκε με κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή όπως έπρεπε. Παρόλα αυτά, πιστεύουμε ότι το διαιτητικό τρίο προσπάθησε να κάνει όσο καλύτερα μπορούσε το έργο του σε ένα δύσκολο ματς, παρά την προσπάθεια των παραγόντων της Γουμένισσας να τους επηρεάσουν με συνεχείς διαμαρτυρίες άνευ λόγου και αιτίας

Τετάρτη, 13 Απριλίου 2016 21:07

Με επιτυχίες η Ακαδημία Αλέξανδρος

Συντάκτης:

Απόλυτα πετυχημένη υπήρξε η ποδοσφαιρική εκδρομή των τμημάτων Προτζούνιορ (Ίντερ) και Τζούνιορ (Ρεάλ) του Αλέξανδρου Κιλκίς σε Κομοτηνή και Ξάνθη το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Απριλίου.
    Στην αποστολή συμμετείχαν 28 αθλητές, 3 προπονητές-συνοδοί   ( Μιχάλης Αναστασιάδης και Κώστας Ντουντούκης  ως προπονητές και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος ως αρχηγός Αποστολής) και ισάριθμοι περίπου γονείς.
     Οι εμπειρίες που αποκόμισαν οι μικροί ποδοσφαιριστές ήταν πλούσιες και οι προπονητές είχαν την ευκαιρία να μυήσουν τα παιδιά σε αξίες του Αθλητισμού όπως το ομαδικό πνεύμα, η αθλητική πειθαρχία και ο αλληλοσεβασμός.

Τρίτη, 12 Απριλίου 2016 23:02

Αγώνες πλέι οφ και πλέι άουτ

Συντάκτης:

Επτάλοφος – ΑΕ Πολυκάστρου 1-0
Στον τελικό ο ΠΑΟΝΕ
Στο γήπεδο του Επταλόφου όπου διεξήχθη ο πρώτος αγώνας για την ανάδειξη της μιας ομάδας που διεκδικούσε τη συμμετοχή της στον τελικό για την ανάδειξη του πρωταθλητή ο αγώνας ήταν σφιχτός  χωρίς πολλές φάσεις. Πλεόνασαν οι μονομαχίες στο κέντρο χωρίς πολλές επικίνδυνες φάσεις στα καρέ των ομάδων. Οι γηπεδούχοι είχαν βαθμολογικό αβαντάζ στην κανονική περίοδο  και πήραν τη νίκη με γκολ του Τζεβελέκη στο ημίωρο, όταν αξιοποίησε μπαλιά ακριβείας από τον Παντελιάδη.
Στην επανάληψη οι Πολυκαστρινοί προσπάθησαν να βγουν μπροστά, αλλά όταν έχασαν τον Μπέλλη με δεύτερη κίτρινη, αποδυναμώθηκαν. Παρά ταύτα είχαν κάποιες υποψίες για γκολ που δεν αξιοποίησαν. Ήταν ο ΠΑΟΝΕ που έχασε την κλασικότερη ευκαιρία όταν το σουτ του Παντελιάδη απέκρουσε ο Γαρδάνης. Λίγο αργότερα έγινε μια φάση που λίγο έλλειψε να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα. Ο Παντελιάδης  σε μια φάση στο κέντρο του γηπέδου έκανε φάουλ, δέχτηκε δεύτερη κίτρινη, αλλά η ζημιά αφορούσε κυρίως τη μη συμμετοχή του στο επόμενο παιχνίδι. Η απόφαση ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους, δοθέντος ότι ο παίκτης είχε δηλώσει ότι ο τελικός (που πλέον δεν θα παίξει) θα ήταν το τελευταίο και αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του.  Και κατά γενική ομολογία η κόκκινη που δέχτηκε ήταν άδικη.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτε, εξάλλου είναι ζήτημα αν στην επανάληψη παίχτηκε ποδόσφαιρο περισσότερο από 20 λεπτά.

Ο ΠΑΟΝΕ πήρε την πρόκριση και θα παίξει στον τελικό με Γουμένισσα ή Κρηστώνα.

Πάικο – ΠΑΟΚ Κρηστώνας 0-0
Στα πέναλτι πέρασε η Κρηστώνα
Ιδού ένα παιχνίδι με ένταση, δύναμη, πολλές ατομικές μονομαχίες παικτών, αλλά και δυο διακοπές. Πεντάλεπτη η πρώτη και εφτάλεπτη η δεύτερη, ανά μία σε κάθε ημίχρονο.
Το ισόπαλο παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση και πάλι γκολ δεν μπήκε, οπότε ξεκίνησε η διαδικασία των πέναλτις. Εκτελέστηκαν συνολικά 24 πέναλτι, από τα οποία εύστοχα ήταν τα 13! Δουλκερίδης και Κυριακίδης απέκρουσαν συνολικά 11 πέναλτι! Τελική νικήτρια η Κρηστώνη κι έτσι οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το ερχόμενο Σάββατο σε ουδέτερο γήπεδο προκειμένου να αναδειχθεί ο αντίπαλος του ΠΑΟΝΕ στον τελικό της α1 κατηγορίας.  Στο δεύτερο αγώνα θα ισχύσουν και πάλι τα ίδια. Αν δεν αναδειχθεί νικητής στην κανονική διάρκεια, θα δοθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί η εκτέλεση πέναλτις. Ϊδωμεν.

Πλέι άουτ α1 κατηγορίας
Ηρακλής Αργυρούπολης – Χέρσο 0-1
Νίκη ελπίδας για την Δόξα
Εκτός έδρας νίκη που οδηγεί σε νέο αγώνα, αυτήν την φορά  σε ουδέτερο γήπεδο, πέτυχε η Δόξα Χέρσου μέσα στην Αργυρούπολη. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Ακριτίδης με το «καλημέρα» , στο τρίτο λεπτό της συνάντησης. Ο Ηρακλής είχε σοβαρό πλεονέκτημα, αλλά τώρα που έχασε πρέπει να κερδίσει πια σε ουδέτερο γήπεδο, δηλαδή εξανεμίστηκε το πλεονέκτημα και τώρα οι δυο ομάδες πάνε στα ίσια για να κερδίσουν την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.  Δηλαδή να αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας τον Απόλλωνα Πευκοδάσους, που βρίσκεται ούτως ή άλλως σε χειρότερη θέση αφού ό,τι έχει να διεκδικήσει θα το πράξει εκτός έδρας.
Το παιχνίδι στην Αργυρούπολη στο πρώτο ημίχρονο ήταν δυνατό, ισορροπημένο με δυο καλές φάσεις για κάθε ομάδα. Στην επανάληψη ο Ηρακλής προσπάθησε να επιβληθεί, αλλά περίσσεψαν οι «γιόμες» που επέκρουαν εύκολα οι αμυντικοί της Δόξας. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με αντεπιθέσεις και στο 80’ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Ακριτίδη που δεν δόθηκε. Ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 92’ όταν βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Σιδηρόπουλο κι έχασε την ευκαιρία για το 0-2.
Ο Ηρακλής πλήρωσε τις απουσίες του Γιώργου και Οδυσσέα Τακαβάκη καθώς και του εμπειρότατου Σερταρίδη που είχαν αποβληθεί στο προηγηθέν παιχνίδι πρωταθλήματος των δυο ομάδων στο Χέρσο.
Ο επαναληπτικός λοιπόν αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Αγώνες πλέι οφ α κατηγορίας, α’ ομίλου

Πεδινό-Κεντρικό 1-2
Ο νόμος του ποδοσφαίρου
Ίσως ήταν το καλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής και των δυο κατηγοριών στα πλέι οφ και πλέι άουτ. Ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες αφού στο πρώτο δεκάλεπτο χάθηκαν πέντε ευκαιρίες για γκολ, τρεις για το Πεδινό και δυο για τους φιλοξενούμενους. Η συνέχεια ανήκε στο Κεντρικό που έχανε τις ευκαιρίες σε ρυθμό πολυβόλου.  Το ημίχρονο έληξε με το άσφαιρο 0-0 και στην επανάληψη είχαμε την ίδια εικόνα.
Στο 65’ αμυντικό λάθος των γηπεδούχων δεν συγχώρεσε ο αποτελεσματικός σέντερ φορ του Κεντρικού Παππάς που από πλάγια θέση με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ 0-1.
Το Πεδινό αντέδρασε, πίεσε και  ο …χασογκολισμός συνεχίστηκε. Στο 75’ έγινε η φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στους Πεδινιώτες, αφού όπως ισχυρίζονται η μπάλα ύστερα από κεφαλιά παίκτη τους πέρασε τη γραμμή του τέρματος. Ο βοηθός Τσόγλης  κι ο διαιτητής Σαρηγιαννίδης είχαν όμως  άλλη γνώμη.  Στο 85’ ο Κουρτίδης πέρασε και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και ισοφάρισε. Κι εκεί που αναθάρρησαν, ήρθε ένα λεπτό αργότερα η ψυχρολουσία. Ένα σουτ του Παππά από το πουθενά αφού ..περιπλανήθηκε πρώτα σε κεφάλι αμυντικού, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ξαναχτύπησε στην πλάτη του τερματοφύλακα και αναπαύτηκε στα δίχτυα του Πεδινού για το 1-2.
Δυο λεπτά αργότερα, στο 88’, διακόπηκε το παιχνίδι διότι ο διαιτητής δέχτηκε μπουκάλι νερού στην πλάτη. Ο διαιτητής δεν είδε από πού προήλθε το μπουκάλι και το έγραψε στο φύλλο αγώνα, οπότε η όποια κατακύρωση αποτελέσματος θα γίνει με απόφαση της ΕΠΣΚ.  Με σοβαρό το ενδεχόμενο να διαταχθεί η συνέχιση του αγώνα για τα δυο υπολειπόμενα λεπτά της κανονικής διάρκειας συν εφτά που είχαν υποδειχθεί ως πρόσθετος χρόνος.
Έτσι έληξε άδοξα ένα παιχνίδι που αδικεί δυο ομάδες αναμφίβολα με πολλά χαρίσματα. Ομάδα με ταλέντο η ΑΕ Πεδινού, αλλά ομάδα με ψυχή και ο ΠΑΟΚ Κεντρικού δίκαια βρίσκονται στη διαδικασία των πλέι όφ.  Αρκεί να πειστεί και ο εκτοξευτής μπουκαλιών.

Ηρακλής Κοιλαδίου – Γαλλικός 1-3
Επαναληπτικός όπως τελικός
Σε δεύτερο παιχνίδι οδηγούνται ι δυο ομάδες σε ουδέτερο γήπεδο αυτήν την φορά, αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη «σπάζοντας» την έδρα του Κοιλαδίου.  Εκεί θα λυθούν οι διαφορές του την Κυριακή και θα κριθεί ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πεδινό- Κεντρικό. Το γήπεδο θα οριστεί από την ΕΠΣΚ.