Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 3:18:38 πμ
Δευτέρα, 31 Μαϊος 2021 18:47

Τέσσερα μετάλλια για τον Αλέξανδρο Κιλκίς στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 Ε

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 29 Μαίου το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στίβου της κατηγορίας Κ18 της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κ. Μακεδονίας στο δημοτικό στάδιο των Γιαννιτσών με την πετυχημένη συμμετοχή των αθλητών της Α.Π. Αλέξανδρος Κιλκίς.

Οι νεαροί αθλητές του Αλέξανδρου Κιλκίς, παρά τα προβλήματα στην προετοιμασία τους λόγω της ανακατασκευής του σταδίου του Κιλκίς, κατάφεραν να κατακτήσουν τέσσερα μετάλλια και πραγματοπιήσουν μια συνολικά πολύ πετυχημένη εμφάνιση σε ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.

Η Στέλλα Παρασκευά πήρε την 1η θέση στα 2000 στηπλ με 9.12''29 με την Στέλλα Μαργαριτίδου να τερματίζει 2η στο ίδιο αγώνισμα με 10.56''02 (ατ.ρεκόρ) , η Κωνσταντίνα Κούρλη πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ με 13''07 (ατ. Ρεκόρ), όπως την 3η θέση κατέκτησε και η σκυταλοδρομία 4Χ100 των Κορασίδων, που αγωνίστηκε με τις Κυριακή Κουρτίδου, Κωνστνατίνα Κούρλη, Στέλλα Παρασκευά και Αννα Αλέρου και με 53''42 σημείωσε νέα επίδοση συλλόγου.

Νέα ατομική επίδοση σημείωσε η Ελπίδα Αλέρου που τερμάτισε 7η στα 400μ με εμπόδια με 1'17''49 ενώ η ίδια ήταν 13η στα 200μ με 30''03. Ατομικές επιδόσεις στα αγωνισματα τους σημείωσαν οι Άννα Αλέρου 28''85 (9η) στα 200μ, Κυριακή Κουρτίδου 14''25 (18η) στα 100μ και ο Αλέξης Τσούρο με 13''27(11ος) στα 100μ και 27''07 (9ος) στα 200μ, ενώ ικανοποιητική ήταν η παρουσία της Αθηνάς Κουρτίδου με 19.29μ (8η) στον ακοντισμό και 6,92 μ (9η) στη σφαιροβολία.