Πέμπτη, 2 Φεβρουαρίου 2023, 8:45:37 μμ

Διάφορα Αθλήματα

Διετής αποκλεισμός ως ποινή για όσα συνέβησαν τον προηγούμενο Μάιο στο Κιλκίς.

Τη μέγιστη ποινή επέβαλε η ομοσπονδία πάλης στον Γιώργο Πιλίδη για όσα συνέβησαν τον προηγούμενο Μάιο στο Κιλκίς και είχαν ως αποτέλεσμα τη ματαίωση του πανελληνίου πρωταθλήματος.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 Ανδρών ο ΓΑΣ Κιλκίς πέτυχε μεγάλη νίκη εκτός έ4δρας επί του Άρη Θεσσαλονίκης με 21-22.

Οι γηπεδούχοι ύστερα από το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο προηγούνταν σταθερά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με μικτές πάντα διαφορές,  μέχρι και μισό της επανάληψης. Στα τελευταία δυο πεντάλεπτα οι παίκτες του ΓΑΣ Κιλκίς πάτησαν γκάζι κι αφού κάλυψαν τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Δημάκη (πέτυχε 11 τέρματα) κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να πάρουν μια σημαντική νίκη.

Tο Σάββατο 05/11/22 ο «Μ. Αλέξανδρος» Γιαννιτσών αντιμετώπισε στο κλειστό γυμναστήριο Γιαννιτσών «Έλλη Μυστακίδου» την ομάδα του «Eύαθλου» Πολυκάστρου, για τη 4η αγωνιστική του Γ’ ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ . Το τέλος του αγώνα ανέδειξε νικήτρια ομάδα αυτή του «Μέγα», με σκορ 53-17.

Ρεπό: ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Στις 5 Νοεμβρίου 2022 ήμερα Σάββατο θα πραγματοποιηθεί το 1ο σχολείο Προπονητών και Βοηθών Προπονητή της Ελληνικής Ομοσμονδίας Μικτών Πολεμικών Τεχνών.
Το Κλιμάκιο των εκπαιδευτών που θα πραγματοποιήσει την εκπαίδευση της βορείου Ελλάδος θα μεταβεί στο Κιλκίς και στις εγκαταστάσεις του ΑΘΛΟΥ.
Το Σχολείο θα πραγματοποιηθεί από της 17.00 η ώρα μέχρι και τις 20.00 και θα συμμετέχουν όσοι προπονητές της Βορείου Ελλάδος επιθυμούν να καλλιεργήσουν αλλά και να αναπτύξουν τις γνώσεις τους στο άθλημα του M.M.A.

Η οργανωτική επιτροπή του αγώνα "10ος Ημιμαραθώνιος Πάικου / 3ο Καστανόδασους Πάικου" αποφασίζει την μετάθεση της ημερομηνίας του αγώνα για την Κυριακή 13 Νοεμβρίου, λαμβάνοντας υπόψη:

1.      Την πρόγνωση του καιρού που προβλέπει με βεβαιότητα ισχυρές βροχοπτώσεις από το Σάββατο 5/11 εως και όλη την ημέρα του αγωνα στις 6/11

2.       Την μορφολογία της διαδρομής και την τοποθεσια του χωρου εκδηλώσεων του αγώνα.

3.       Την δυσχέρεια που θα δημιουργηθεί στην αντιμετώπιση αναγκών ή ατυχημάτων των αθλητών αλλά και την δυσκολία κάλυψης του συνόλου της διαδρομής με εθελοντές

4.      Το γεγονός ότι με αυτές τις καιρικές συνθήκες θα είναι αδύνατη η διεξαγωγή παράλληλων εκδηλώσεων αλλά και η εν γένει προσέλευση θεατών επισκεπτών στο πλαίσιο ενός επετειακού αγώνα 10 ετών.

Κούπα Κιλκίς-Εθνικός Κοζάνης 85-67.

Ένα ημίχρονο, το πρώτο κατάφερε να παρακολουθεί από κοντά στο σκορ την ΚουΠα  η φιλοξενούμενη ομάδα του Εθνικού Κοζάνης. Η ομάδα του Κιλκίς πάτησε γκάζι μετά την ανάπαυλα και με πρωταγωνιστές -σκόρερ τους Θεοδωράκο και Μανούσο  έφτασε με άνεση σε μια μεγάλη νίκη.

Λίγο πριν την πραγματοποίηση του επετειακού 10ου Ημιμαραθωνίου Πάικου, στις 6 Νοεμβρίου 2022, ας θυμηθούμε τους νικητές των προηγούμενων διοργανώσεων: