Διάφορα Αθλήματα
Παρασκευή, 25 Ιουνίου 2010 14:25
Επιτυχίες του ΓΑΣ Κιλκίς στα «Λασσάνεια 2010»
Συντάκτης: Eidisis.gr
Πραγματοποιήθηκαν στο ΔΑΚ Κοζάνης με επιτυχία οι αγώνες στίβου με την επωνυμία «Λασσάνεια 2010». Στους αγώνες συμμετείχαν σωματεία της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δυτικής Μακεδονίας και των ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΠΕΛΛΑΣ-ΚΙΛΚΙΣ, ΠΙΕΡΙΑΣ-ΗΜΑΘΙΑΣ, ΗΠΕΙΡΟΥ, ΑΝ. & ΔΥΤ. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ και ΔΩΔΕΚ/ΝΗΣΟΥ. Η μεγάλη συμμετοχή (300 αθλητές-τριες περίπου), αλλά και οι επιδόσεις των αθλητών-τριών αναβάθμισαν τους αγώνες και ικανοποίησαν τις προσδοκίες των διοργανωτών.
Την Τρίτη 15 Ιουνίου στην αίθουσα του συνεδριακού κέντρου του Δήμου Κιλκίς διεξήχθησαν οι καθιερωμένες εξετάσεις ζωνών του Α.Σ. ΑΘΛΟΣ.
Η παρουσία του κόσμου αλλά και των συγγενών και φίλων των αθλητών ήταν πρωτοφανής. Στην κατάμεστη αίθουσα του δήμου εξετάστηκαν οι αθλητές όλων τον επιπέδων Tae Kwon Do και W.A.S.C.O. Kick Boxing.
Στην εκδήλωση οι αθλητές αξιολογήθηκαν στις τεχνικές Πούμσε, τις τεχνικές αυτοάμυνας, στο αγωνιστικό, τα σπασίματα και απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα όλων των φίλων των δυναμικών αθλημάτων.
Η παρουσία του κόσμου αλλά και των συγγενών και φίλων των αθλητών ήταν πρωτοφανής. Στην κατάμεστη αίθουσα του δήμου εξετάστηκαν οι αθλητές όλων τον επιπέδων Tae Kwon Do και W.A.S.C.O. Kick Boxing.
Στην εκδήλωση οι αθλητές αξιολογήθηκαν στις τεχνικές Πούμσε, τις τεχνικές αυτοάμυνας, στο αγωνιστικό, τα σπασίματα και απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα όλων των φίλων των δυναμικών αθλημάτων.
![oreibatiki_sinantisi](/images/stories/2010/24-6/oreibatiki_sinantisi.jpg)
Τετάρτη, 23 Ιουνίου 2010 16:31
Με επιτυχία η γιορτή λήξης της Ακαδημίας στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.gr![gas_kilkis](/images/stories/2010/23-6/gas_kilkis.jpg)
Νέες μεγάλες επιτυχίες, που ξεπερνούν τα στενά Ελληνικά όρια, προσέθεσε στο ενεργητικό του ο διεθνής βετεράνος πρωταθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς Κώστας Χαμουρούδης, ο οποίος με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας στίβου βετεράνων αγωνίστηκε από 12 μέχρι 13 Ιουνίου στην Ελληνοβουλγαρική διεθνή συνάντηση στίβου βετεράνων αθλητών που έγινε στο Σαντάνσκι της Βουλγαρίας. Στο Σαντάνσκι ο Χαμουρούδης αγωνίστηκε σε τρία αγωνίσματα στην κατηγορία ανδρών 45-49 ετών και κατάφερε και στα τρία να πάρει το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία του.
![special_olympics](/images/stories/2010/16-6/special_olympics.jpg)
Η ομάδα basket του Αθλητικού Συλλόγου Ατόμων με Αναπηρία ν. Κιλκίς «Κούρος» συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης στην Θεσσαλονίκη στις 26-28 Μαΐου.
Η ομάδα basket του «Κούρου» είναι νεοσύστατη και για πρώτη φορά συμμετέχει σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης. Από την παρθενική αυτή συμμετοχή η ομάδα αποκόμισε σπουδαία εμπειρία και αντιμετώπισε το καινούριο με ενδιαφέρον.
Η ομάδα basket του «Κούρου» είναι νεοσύστατη και για πρώτη φορά συμμετέχει σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης. Από την παρθενική αυτή συμμετοχή η ομάδα αποκόμισε σπουδαία εμπειρία και αντιμετώπισε το καινούριο με ενδιαφέρον.
![minaretzi](/images/stories/2010/15-6/minaretzi.jpg)
Επέστρεψε το Kinesis Gym από το 3ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε της Kyokushin Union στην Βαρκελώνη. Μαζί με τον Α.Σ. Καράτε Π. Αγιονερίου ¨ Ο Σωκράτης¨ και τον Α.Σ. Αλέξανδρο Λαμίας εκπροσώπησαν την Hellenic Kyokushin Union. Για πρώτη φορά στην ιστορία του Ελληνικού Kyokushin κατέκτησε αθλητής 3η θέση σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ο αθλητής Σταύρος Άσσερ μετά από μια σκληρή μάχη με τον Ρώσο Πρωταθλητή προκρίθηκε στα ημιτελικά. Εκεί συνάντησε τον Ρουμάνο Παγκόσμιο Πρωταθλητή και μετά από τρείς παρατάσεις δέχτηκε ένα αντικανονικό χτύπημα που δεν δόθηκε από τους κριτές και έτσι έπρεπε να εγκαταλείψει και έχασε την πρόκριση στον τελικό όπου τελικά ο Ρουμάνος κέρδισε την πρώτη θέση.
Τρίτη, 08 Ιουνίου 2010 17:48
Στο Γκραν πρι στίβου “Δαβιτζόγλεια” πρώτη με ρεκόρ η Σπ. Μηναρετζή
Συντάκτης: Eidisis.gr
Σημαντικές επιτυχίες για το τμήμα στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς, επιφύλασσε το ελληνικό γκραν πρι της σειρά του 2010, που έγινε την περασμένη Τετάρτη στο Δημοτικό Στάδιο της Καβάλας με διοργανωτές την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Καβάλας, το Δήμο Καβάλας σε συνεργασία με τον ΣΕΓΑΣ, με την επωνυμία «Δαβιτζόγλεια» και που ήταν αφιερωμένο στον Καβαλιώτη πρωταθλητή της σφυροβολίας Ευθύμη Δαβίτζογλου, που έφυγε πρόωρα από κοντά μας.