Τοπικά Πρωταθλήματα

Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2012 17:14

Γουμένισσα - Π. Αγιονέρι 2- 1

Συντάκτης:

Λίγο από όλα είχαμε στο ντέρμπι μεταξύ Πάικου Γουμένισσας και Ατρομήτου Παλιού Αγιονερίου. Γκολ, θέαμα, αλλά και... νεύρα και αποβολές. Νικήτρια, τελικά, η Γουμένισσα με 2-1.
Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να προηγηθούν μόλις στο 5', με σουτ του Χάρη Τσαμτζίδη από το ύψος του πέναλτι. Δε χρειάστηκε παρά τρία λεπτά η Γουμένισσα για να απαντήσει. Το 1-1 έκανε με γυριστή κεφαλιά ο Γιώργος Πεχλιβάνης, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καραελευθερίου. Στο 10' λίγο έλειψε να κάνει και το 2-1 το Πάικο, αλλά η κεφαλιά του Βογιατζή έφυγε λίγο έξω, όπως και το τακουνάκι του Δεμουρτζίδη στο 17' για τον Ατρόμητο.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή ευκαιρία για γκολ στο 26', αλλά το ισχυρό συρτό σουτ του Λάμπρου, έφυγε λίγο εκτός στόχου. Στο 40' είχαμε πολλά νεύρα, σύρραξη μεταξύ παικτών και δύο αποβολές. Ο Αρδάλης για το Πάικο και ο Αδάμ Αβραμίδης για τον Ατρόμητο, πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Νέο Γυναικόκαστρο - Καμπάνης 1 - 1

Συντάκτης:

Έχασε βαθμούς ο Μέγας Αλέξανδρος Νέου Γυναικοκάστρου στο παιχνίδι με τη Δόξα Καμπάνη, καθώς αν και καλύτερος, έμεινε στην ισοπαλία με σκορ 1-1.
Το σκορ άνοιξε ο Τηλέμαχος Παπαδόπουλος στο 20' με αριστερό σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν νέα ευκαιρία για γκολ, αλλά από την κεφαλιά του Τσιφτσή, η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 26' η άμυνα του Νέου Γυναικοκάστρου υπέπεσε σε λάθος, με τον Κατικαρίδη να το εκμεταλλεύεται και ανενόχλητος να ισοφαρίζει σε 1-1.

Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2012 17:01

Ο Άρης παραχώρησε την ισοπαλία

Συντάκτης:

Τον σταμάτησαν στο παρά πέντε. Ισόπαλος αναδείχτηκε ο Μ.Γ.Σ. Άρης Παντελεήμονα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Δόξα Βαπτιστή. Το τελικό 1-1 σκορ διαμορφώθηκε από δυο τέρματα του φιλοξενούμενου Μ.Γ.Σ. Άρη Παντελεήμονα. Αρχικά από ένα ακόμη τέρμα στο πρωτάθλημα του Φαρμάκη Αστέριου στο 60ο λεπτό και εν συνεχεία από αυτογκόλ του Παπαδόπουλου Κωνσταντίνου στο 85ο μετά από καταφανέστατο επιθετικό φάουλ που δεν υπέδειξε ο διαιτητής της αναμέτρησης Παπαμιχαηλίδης.

Τρίτη, 30 Οκτωβρίου 2012 22:02

Α10' Κατηγορία - Αποτελέσματα 7ης Αγωνιστικής

Συντάκτης:

mpalaΑποτελέσματα 6ης Αγωνιστίκης, Βαθμολογίες και επόμενοι αγώνες για την Α1' κατηγορία.

Τρίτη, 30 Οκτωβρίου 2012 21:55

Α' Κατηγορία - Αποτελέσματα 7ης Αγωνιστικής

Συντάκτης:

mpalaΑποτελέσματα 7ης Αγωνιστίκης, Βαθμολογίες και επόμενοι αγώνες για την Α' κατηγορία.

Τρίτη, 30 Οκτωβρίου 2012 21:53

Με το... 1,5 πόδι στον τελικό!

Συντάκτης:

hersoΠολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης στη Μεγάλη Στέρνα, επικρατώντας με 3-1 της Δόξας Χέρσου στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου και παίρνοντας τεράστιο πλεονέκτημα για το εισιτήριο του τελικού.
Οι δύο ομάδες είχαν ιδιαίτερα δύσκολο έργο, αφού η πολύωρη βροχόπτωση που προηγήθηκε και συνεχίστηκε την ώρα του αγώνα, επιβάρυνε πολύ τον αγωνιστικό χώρο. Οι δυνατές μονομαχίες έδιναν και έπαιρναν, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν νικητές στις περισσότερες από αυτές.

Τρίτη, 30 Οκτωβρίου 2012 21:52

Στην Εθνική ο Κουραλίδης

Συντάκτης:

kouralidhsΟι κόποι αποδίδουν καρπούς και αυτό ισχύει και για τον Στέλιο Κουραλίδη, ποδοσφαιριστή του Κιλκισιακού, που κλήθηκε για προπονήσεις με την Εθνική Ομάδα κάτω των 18!

Η ανακοίνωση της Ε.Π.Ο. έχει ως εξής:

Τρίτη, 30 Οκτωβρίου 2012 21:51

Αγ. Πέτρος - Κορομηλιά 5 - 0

Συντάκτης:

ag-petrosΠραγματική Θύελλα ήταν η ομάδα του Αγίου Πέτρου, στο παιχνίδι του Σαββάτου κόντρα στη Σπίθα Κορομηλιάς, επικρατώντας εύκολα με 5-0.
Τον... χορό των γκολ άνοιξε στο 22’ ο Μήντσιος, με τον Βουτσά να γράφει το 2-0, οκτώ λεπτά αργότερα. Στην επανάληψη, η Κορομηλιά δεν κατάφερε να αντιδράσει, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να πετυχαίνουν τρία ακόμη γκολ. Το 3-0 έγινε στο 63’ από τον Μπέλτσο, το 4-0 στο 80’ από το δεύτερο γκολ του Βουτσά, ενώ το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 85’ από τον Μήντσιο, που πέτυχε επίσης το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Επτάλοφος - Νέα Σάντα 4 - 2

Συντάκτης:

Eνδιαφέρουσα αναμέτρηση είχαμε στην Επτάλοφο, με τον ΠΑΟΝΕ να επικρατεί του Ποντιακού Νέας Σάντας με 4-2 και να τον προσπερνά στο βαθμολογικό πίνακα.
Ο ΠΑΟΝΕ ξεκίνησε με... άγριες διαθέσεις. Στο 13’ ο Διονυσιάδης άνοιξε το σκορ, αφού βγήκε στην αντεπίθεση και πέρασε και τον τερματοφύλακα. Ο ίδιος παίκτης είχε στο 32’ μεγάλη ευκαιρία για νέο γκολ, αλλά σε τετ-α-τετ αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία. Τελικά το δεύτερο γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στο 45’, με εκτελεστή τον Νέστορα Αμοιρίδη με σουτ έξω από την περιοχή.

Τρίτη, 30 Οκτωβρίου 2012 21:50

Π. Αγιονέρι - Βαφειοχώρι 0 - 1

Συντάκτης:

Νίκη... χαρακτήρα πέτυχε το Βαφειοχώρι στο Παλιό Αγιονέρι, επί του τοπικού Ατρομήτου με 1-0, στέλνοντας μηνύματα ότι θα παλέψει μέχρι τέλους την υπόθεση πρωταθλητισμός.
Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Πρόδρομου Γρηγοράκη, πέτυχε στο 35’ ο Λευτέρης Κουρουγιαννίδης, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας στην επαναφορά, έπειτα από απόκρουση του αντιπάλου τερματοφύλακα.