Διάφορα Αθλήματα

Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2023 19:55

Αλέξανδρος Κιλκίς: Επέστρεψε στις νίκες!

Συντάκτης:

Εύκολη νίκη με 6-0 για τον Αλέξανδρο Κιλκίς επί του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου το μεσημέρι της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο. Επιστροφή στις νίκες για το συγκρότημα του Μιχάλη Αναστασιάδη και του Γιώργου Δαϊλλίδη στην 11η αγωνιστική του Ανατολικού Ομίλου της Α΄ Κατηγορίας.

Ο ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης τελείωσε νικηφόρα και αήττητος τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της κατηγορίας του. Νίκησε εντός έδρας τον δεύτερο στην βαθμολογία Μίλωνα Γιαννιτσών με καθαρή νίκη 3-1 σετ (25-20, 18-25, 25-21,25-21), κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο της και προκρίθηκε στην επόμενη τελική φάση του Final Four.

ΚουΠα Κιλκίς και ΜΕΝΤ έμειναν πίσω στη βαθμολογία καθώς ο μεταξύ τους αγώνας αναβλήθηκε, λόγω βλάβης του ηλεκτρονικού πίνακα στο Κλειστό Γυμναστήριο του Κιλκίς, ο οποίος πρέπει επιτέλους να αντικατασταθεί από το δήμο Κιλκίς με καινούργιο. Το πιθανότερο είναι ο αγώνας αυτός να γίνει την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου.

Η νέα ήττα του Αετού Κιλκίς μέσα στο Κιλκίς από τον δεύτερο Εργόναθλο επέτρεψε στην ομάδα του Πολυκάστρου να πλησιάσει σε απόσταση μιας νίκης την ακόμα πρωτοπόρο ομάδα του Κιλκίς.

Β΄ Όμιλος (14η Αγωνιστική)

Εδεσσαϊκός ΣΚ - Ατρόμητοι Ν. Σάντας 90-40

ΑΟΚ Γουμένισσας - ΦΟ Αριδαίας 62-56

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών - ΓΑΣ Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών (25/01)

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς - ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου 55-66

Ρεπό: ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Brazilian jiu jitsu της IBJJF στις 23 με 29 Ιανουαρίου στο Παρίσι θα συμμετέχει ο Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΚΙΛΚΙΣ με τον αθλητή Μανουσαρίδη Φάνη.

Ο προπονητης Πουντζουκίδης Κωνσταντίνος και το διοικητικό συμβούλιο του συλλογου του εύχονται "καλή επιτυχία και την καλύτερη δυνατή διάκριση χωρίς τραυματισμούς.
Είμαστε σίγουροι για την διάκρισή σου καλή επιτυχία".

Ο ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης στο πρωτάθλημα Βόλεϊ Κορασίδων, συνεχίζει το σερί των νικών του. Το Σάββατο στο προτελευταίο παιχνίδι του νίκησε εκτός έδρας και τον Αίαντα Κιλκίς με 3-1 σετ (25-15, 25-20, 24-26, 2513).

Αγωνιστικά η ομάδα του ΑΣΑ Αξιούπολης μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, παρόλα που η κυρίως πασαδόρος της (λόγω ίωσης) δεν συμμετείχε. Με αποφασιστικότητα για την νίκη, με τακτική στο παιχνίδι, με πολύ λίγα λάθη, με πίεση στο ΣΕΡΒΙΣ, με πολύ καλά ποσοστά στη υποδοχή της και τέλος με την αναπληρωματική πασαδόρο να μοιράζει το επιθετικό της παιχνίδι σε όλες τις συμπαίκτριες της , έκανε το παιχνίδι της πιο εύκολο και νίκησε με καθαρή νίκη 3-1 σετ τον Αίαντα Κιλκίς.

Εδραιώνεται συνεχώς στην πρώτη τετράδα η ΚουΠα για να διεκδικήσει τα καλύτερα στη φάση των πλέι οφ. Το απόγευμα της Κυριακής 15 Ιανουαρίου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής είχε δύσκολο έργο στην Κατερίνη απέναντι στον τοπικό Αρχέλαο.

Έστω και δύσκολα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και την προσεχή Κυριακή υποδέχεται την ισόβαθμή του στη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα ΜΕΝΤ.

Η ομάδα της Κατερίνης στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να απομακρυνθεί από τον γηπεδούχο Αλέξανδρο. Ο αγώνας κρίθηκε στο νήμα και μάλιστα οι γηπεδούχοι ύστερα από αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στο γκολ και εφτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη  έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά το τελευταίο σουτ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα Μάνη των φιλοξενουμένων και γράφτηκε έτσι ο επίλογος μιας πικρής ήττας.

Νικηφόρα ήταν η επιστροφή του Λαζαρίδη στον πάγκο του ΓΑΣΚ ύστερα από τρία χρόνια. Ο ΓΑΣΚ πήρε πολύτιμη νίκη στις Συκιές επί του Φοίβου, ενός εκ των συνδιεκδικητών της ανόδου δηλαδή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αμφίρροπο, για να πάρει μετά το δεκάλεπτο μια διαφορά έως και πέντε τερμάτων ο ΓΑΣΚ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και 10 λεπτά πριν το τέλος ισορρόπησαν παιχνίδι και σκορ. Ωστόσο στη συνέχεια ο ΓΑΣΚ επέβαλε το παιχνίδι του και με μπροστάρηδες τους Δημάκη, Ταραμονλή και Λασκαρούδη έφτασαν σε μια σχετικά άνετη νίκη.

Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου 2023 19:01

ΣΕΓΑΣ: Ο Γιάννης Κορακίδης αθλητής της χρονιάς στους Κ20