Άρθρα Συνεργατών
Άρθρο στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ, του Γιώργου Φραγγίδη, Βουλευτή Ν. Κιλκίς, Υπεύθυνου ΚΤΕ Υγείας του ΠΑΣΟΚ – Κίνημα Αλλαγής.
Βιώνουμε ένα δύσκολο καλοκαίρι, με τους πολίτες να αναζητούν όχι μόνο μια ανάσα θερινής δροσιάς αλλά μια ουσιαστική ανακούφιση από τα πολλαπλά κοινωνικοοικονομικά προβλήματα, από τους φόρους στα αγαθά πρώτης ανάγκης και από την υπερκερδοσκοπία των αγορών ενέργειας.
Τόποι Μαρτυρίου των Προσκόπων της Μικράς Ασίας
Συντάκτης: Ναούμης ΤάσοςΓράφει ο Τάσος Ναούμης, παιδίατρος, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..
Ο Προσκοπισμός εμφανίστηκε στην Αγγλία το 1908. Στην Ελλάδα ιδρύθηκε το 1910. Με το τέλος του πρώτου παγκοσμίου πολέμου δημιουργήθηκαν στην Μικρά Ασία και στην Θράκη ελληνικές προσκοπικές ομάδες, οι οποίες στελεχώθηκαν από δασκάλους των σχολείων των ελληνικών κοινοτήτων και από μέλη των ελληνικών αθλητικών συλλόγων.
Γράφει ο Νίκος Κωνσταντινίδης, Εκπαιδευτικός - συγγραφέας.
Δύναμη σε κάθε παράταξη είναι τα μέλη και τα στελέχη της. Όσα γνωρίζουν τι σημαίνει εργασία, ανεργία και ανέχεια. Τι σημαίνει να μην έχεις να πληρώσεις τη ΔΕΗ, την τροφή, τη θέρμανση, τη βενζίνη, στην πρωτόγνωρη ακρίβεια που ζούμε.
Σουβλάκια και μαύρη μπύρα στην Εμποροπανήγυρη του Κιλκίς - Σουβλακίων Εγκώμιον ΙΙ
Συντάκτης: Eidisis.grΓράφει ο Θανάσης Βαφειάδης, τοπογράφος, συγγραφέας.
Σταδιακά τα σουβλατζίδικα άρχισαν να φυτρώνουν σαν μανιτάρια στους κεντρικούς δρόμους των πόλεων, με τους καπνούς από τις σχάρες και τις γαργαλιστικές μυρωδιές, που «έσπαγαν» τη μύτη και ερέθιζαν τους σιελογόνους αδένες, να υποδηλώνουν ότι κάπου εκεί γύρω υπάρχει ένα σουβλατζίδικο.
Του Νίκου Κουζίνη.
Παρατηρω αυτόν τον καιρό τις κόντρες για την εκλογολογία και απορώ με την πολιτικη σκέψη των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ.
«Απέναντι στην αλαζονική κυβέρνηση, το ΠΑΣΟΚ είναι η αξιόπιστη επιλογή»
Συντάκτης: Eidisis.grΝαι, ρε, τα παιδιά του Κιλκίς πήραν το Ευρωπαϊκό
Συντάκτης: Τερζενίδης ΚώσταςΤου Κώστα Τερζενίδη.
Ζητώ συγγνώμη για το «ρε» του τίτλου, αλλά είναι προϊόν... αγανάκτησης. Ο συνάδελφος εκδότης που μου τηλεφώνησε πρωινιάτικα από Θεσσαλία, δεν ήταν σε θέση να πιστέψει πως οι μαθητές του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Κιλκίς πήραν το Ευρωπαϊκό!
Με πόνο ψυχής την Τετάρτη 13 Ιουλίου αποχαιρετήσαμε για πάντα τον αγαπητό Μπάρμπα-Δήμο Μηνοβγίδη που στα 89 του χρόνια, έφυγε στη "γειτονιά των αγγέλων".
Γράφει ο Θανάσης Βαφειάδης, τοπογράφος – συγγραφέας.
Την προηγούμενη εβδομάδα διάβασα τη σπαρακτική ανάρτηση στα σόσιαλ κάποιας γνωστής στο τηλεοπτικό κοινό κυρίας, για τη δυσάρεστη εμπειρία που είχε σε ένα πανάκριβο restaurant της Κηφισιάς και συγκλονίστηκα τόσο που ακόμη δε μπορώ να συνέλθω από την ταραχή.
Της Αλεξάνδρας Ιωαννίδου.
Η φιγούρα του ήταν συνήθως το πρώτο πράγμα που έβλεπα μόλις έφτανα. Τον έβλεπα από μακριά να περιμένει μέσα στον ήλιο φορώντας τα γυαλιά ηλίου του κοιτώντας προς την κατεύθυνση της αίθουσας αφίξεων του αεροδρομίου Μακεδονία.