Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 2:10:03 πμ

Ο ΣΕΓΑΣ προκηρύσσει τα Σύνθετα Αγωνίσματα, ΔΕΚΑΘΛΟ Κ20 Ανδρών, ΕΠΤΑΘΛΟ Κ20 ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΟΚΤΑΘΛΟ Κ16 Αγοριών και ΕΞΑΘΛΟ Κ16 Κοριτσιών των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Κ20 & Κ16 για το έτος 2024. Το πρωτάθλημα διοργανώνεται σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κεντρικής Μακεδονίας και τον Δήμο Κιλκίς, σύμφωνα με τους παρακάτω όρους:

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Κιλκίς, με τη στήριξη του Δήμου Κιλκίς και της Περιφερειακής Ενότητας Κιλκίς, στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την απελευθέρωση της πόλης διοργανώνει αγώνες με την ονομασία «Kilkis Trail» μήκους 19.000 μέτρων και Δρόμο Υγείας 4.800 μέτρων.

Η διοίκηση του Δήμου Παιονίας συγχαίρει την δημότισσά μας Μαρία Ιωακειμίδου, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο itf taekwondo, ως μέλος της Εθνικής Ελλάδος με την ομάδα των self defense, στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Κoper της Σλοβενίας.

Ο Πρόεδρος και το Δ.Σ. του αθλητικού συλλόγου Σάρισα Παιονίας εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες στην εταιρεία Κολιός για την χορηγία στην αθλήτριά μας Ιωακειμίδου Μαρία που θα αγωνιστεί με τα χρώματα της εθνικής ομάδας tae kwon do στο Κοπερ της Σλοβενίας όπου θα διεξαχθεί το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα eitf taekwon do 2024.

Το παιχνίδι ΚΟΥΠΑ Κιλκίς – Ολυμπιακός Βόλου είχε διακοπεί …λόγω βροχής την Κυριακή. Η έντονη βροχόπτωση έφερε νερά μέσα στο κλειστό γυμναστήριο του Κιλκίς, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεχιστεί η αναμέτρηση!

Την 17η θέση κατέλαβε ο αθλητής του Αίαντα Κιλκίς Κυριάκος Σαχπεκίδης ο οποίος συμμετείχε στον διεθνή μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος».

Ο αθλητής του Αίαντα έτρεξε στα 5000 μέτρα και μεταξύ των 5500 αθλητών κατέλαβε την 17η θέση με χρόνο 18.29΄.

Τρίτη, 23 Απριλίου 2024 09:57

Αλέξανδρος Κιλκίς: Η δράση στην ΕΑΚΕ

Συντάκτης:

Στις εγκαταστάσεις του Μακεδονικού αγωνίστηκαν η Κ9 «Μπάρτσα», η Κ10 «Φιορεντίνα» και η Κ12 «Παρί» για την ΕΑΚΕ οι δύο πρώτες και σε φιλικό η τελευταία. Από την μεριά της δύο αγώνες έδωσε η Κ8 «Πόρτο» στον Ντίνο Κούη, ενώ και η Κ11 «Μαρσέιγ» αγωνίστηκε με τον Εθνικό Ευόσμου στους Κανονιέρηδες και επικράτησε με 2-0. Συνεχείς αγώνες για τα τμήματα του Αλέξανδρου, που τα δίνουν όλα κάθε εβδομάδα!

Ο Κιλκισιώτης αθλητής Χνιτίδης Σάββας Παναγιώτης, που προπονείται με τον Ιάσονα Ιωαννίδη, συμμετείχε στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων στην διοργάνωση του Μέγα Αλέξανδρου και με χρόνο 18':19" πήρε την 2η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 15-18, την 13η θέση στην κατηγορία ανδρών και την 14η θέση στην γενική κατάταξη.

Τροπαιούχος ο Κιλκισιακός, κατέκτησε το κύπελλο της ΕΠΣΚ με μια άξια νίκη αγωνιζόμενος με την ΑΕ Πολυκάστρου.

Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα για τη μαχητικότητα και το αγωνιστικό της ήθος!

Σε μια κανονική χώρα μια βροχή θα σήμαινε πως οι θεατές θα πήγαιναν σε ένα αγώνα μπάσκετ με ομπρέλα μέχρι να μπουν στο Κλειστό Γυμναστήριο. Στο Κιλκίς οι ίδιοι θεατές την Κυριακή 21 Απριλίου χρειάστηκαν την ομπρέλα και μέσα στο κλειστό γυμναστήριο καθώς η βροχή που πέφτει στο Κιλκίς  διαπερνά (το νερό δηλαδή) και τις στέγες των κλειστών γυμναστηρίων.